Slovenská delegácia v pondelok v podstate doriešila všetky dvojstranné otázky s EÚ (s výnimkou tokajského vína), vo všeobecných finančných otázkach však spolu s ďalšími kandidátmi požaduje vyššiu celkovú sumu na rozpočtové kompenzácie, výhodnejšie podmienky pre poskytnutie priamych poľnohospodárskych platieb, prípadne vyššiu kvótu na mlieko.
Na základe finančného balíčka, v ktorom konkrétne sumy však ešte neschválili členské štáty EÚ, dostane SR z rozpočtu únie za prvé tri roky členstva o 815 miliónov eúr viac ako doň zaplatí. Na obyvateľa to predstavuje asi 151 eúr, čo je viac ako v prípade ČR a Slovinska, ale menej ako pri pobaltských štátoch. V prvom roku bude čistá rozpočtová bilancia predstavovať 173 miliónov eúr, čo bude o 50 miliónov viac ako pred vstupom v roku 2003. V druhom roku si Slovensko polepší na 289 miliónov eúr, čo bude o 166 miliónov viac ako pred vstupom. Ešte lepšia bude situácia v treťom roku členstva - SR dostane o 353 miliónov viac ako zaplatí, jeho "zisk" oproti roku 2003 tak bude 230 miliónov eúr.
Tieto čísla sa môžu ešte vylepšiť, ak únia poskytne kandidátom v Kodani viac peňazí. Očakáva sa, že by mohlo ísť najviac o jednu miliardu eúr, z ktorej by Slovensko malo mať nárok na asi 63 miliónov eúr. Okrem rozpočtových záležitostí finančný balíček stanovuje Slovensku poľnohospodárske výrobné kvóty pri mlieku 1,04 milióna ton, pre izoglukózu 42 547 ton, pre kravy na mäso 28 080 kusov, pre ovce a kozy 305 756 kusov. Hoci ide o hodnoty nižšie, ako boli východiskové požiadavky SR, podľa vyjednávačov sú pre SR prijateľné.
Slovensko má tiež dostať dodatočných 90 miliónov eúr na rozvoj vidieka, ktoré EÚ pôvodne vôbec neponúkala. Na budovanie východnej hranice podľa požiadaviek Schengenu má získať Slovensko 47,8 milióna eúr. Vyjednávačom sa podarilo dosiahnuť aj navýšenie pomoci na odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Oproti pôvodne ponúkaným 60 miliónom dostane SR 90 miliónom eúr. V prílohe k prístupovej zmluve tiež EÚ uzná, že odstavenie blokov V1 v Bohuniciach bude pokračovať aj po roku 2006 a že bude pre SR výraznou finančnou záťažou, čo únia "vezme do úvahy" pri rozhodovaní o ďalšej pomoci po roku 2006.
Keďže v posledných týždňoch sa pozornosť sústredila najmä na záverečné rokovania o finančných podmienkach členstva v EÚ, trochu sa zabudlo na to, že prístupové rokovania trvajú už od februára 2000 a že počas nich získalo Slovensko viacero výnimiek a prechodných období, počas ktorých nebude musieť hneď po vstupe uplatňovať prísnu európsku legislatívu. Pre ľudí sú zrejme najdôležitejšie výnimky v oblasti daní.
Slovensko bude môcť až do roku 2009 uplatňovať zníženú spotrebnú daň na cigarety, čo zabráni prudkému jednorazovému nárastu ich ceny, ktorá sa bude zvyšovať len postupne. Päť rokov bude mať Slovensko nárok na nižšiu DPH v oblasti tepelnej energie, rok pri elektrine a plyne. Trvalú výnimku dostalo Slovensko na spotrebnú daň pre malé pálenice. Najviac prechodných období získalo Slovensko v kapitole životné prostredie, ktorá je veľmi náročná na investície. Ústupky EÚ sa týkajú čistiarní odpadových vôd, spaľovania nebezpečného odpadu, zaobchádzania s obalmi, ochrany vôd pred poľnohospodárskym znečistením a ďalších oblastí. Viaceré výnimky získalo Slovensko aj pri predaji pôdy cudzincom, pri slobodnom poskytovaní služieb, v oblasti energetiky pri povinných zásobách ropy a vo fytosanitárnej a veterinárnej časti poľnohospodárstva.
Na druhej strane si isté prechodné obdobia vymohla Európska únia. Najdôležitejšia je možnosť až sedemročnej ochrany trhu práce v členských štátoch EÚ pred pracovníkmi z nových štátov. Využiť ju však plánujú len Nemecko a Rakúsko. Päť krajín (Švédsko, Dánsko, Írsko, Holandsko a Británia) chcú naopak otvoriť svoj trh práce hneď. V doprave Slovensko pristúpilo na obmedzenie tzv. kabotáže (prepravy vo vnútri jednej členskej krajiny). Najmenej dva roky tak slovenskí dopravcovia nebudú môcť prepravovať tovar napríklad medzi Viedňou a letiskom vo Schwechate.
Presné podmienky členstva so všetkými prechodnými obdobiami a výnimkami bude obsahovať prístupová zmluva s EÚ, ktorú nové členské krajiny podpíšu 16. apríla 2003 v Aténach.
Autor: Kodaň/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.