smerovala do blízkovýchodného prístavu.
Španielsky minister obrany Federico Trillo včera na tlačovej konferencii oznámil, že plavidlo mierilo do neznámeho prístavu na Blízkom východe a odovzdali ho pod kontrolu USA ako vodcu medzinárodného spojenectva proti terorizmu.
Následne včera vyhlásil Jemen, že rakety typu Scud boli určené pre jeho armádu a žiada ich vrátenie. Oznámila to oficiálna tlačová agentúra Saba. Dodávka je podľa slov ministra zahraničných vecí Abubakriho al-Kirbího súčasťou zmlúv podpísaných v minulosti. Rakety patria jemenskej vláde a armáde a boli určené na obranné účely. Minister si kvôli incidentu predvolal amerického veľvyslanca, aby mu odovzdal oficiálny protest. Zdôraznil pritom dôležitosť vrátenia dodávky Jemenu.
Loď So San zadržali v pondelok po tom, čo kapitán španielskej fregaty Navarra nariadil zastavenie jej motorov a vypálil varovné výstrely, keď tak odmietla urobiť. Podľa amerických a španielskych predstaviteľov viezla objavená loď rakety pod tisícami vriec s cementom.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld včera po incidente nazval Severnú Kóreu "jediným najväčším šíriteľom" technológie balistických rakiet na svete. KĽDR podľa neho poskytuje mnohým krajinám technológie a možnosti, ktoré si môžu vyžiadať státisíce životov.
Autor: Madrid/Džibuti/Saná (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.