desať kandidátskych krajín, vrátane Slovenska. Okrem toho by mali lídri európskej pätnástky rozhodnúť o termíne začatia prístupových rokovaní s Tureckom. Paralelne so summitom sa budú v Kodani konať tiež rokovania o zjednotení Cypru. Význam historického rozšírenia o desať krajín ostane zrejme v tieni boja o peniaze, ktorý budú členské a kandidátske krajiny zvádzať do poslednej chvíle.
V hre je asi dvojmiliardová rezerva medzi ponukou dánskeho predsedníctva a finančným limitom EÚ na rozšírenie stanoveným v roku 1999 v Berlíne. Kandidáti žiadajú využitie celej sumy (42,5 miliardy eúr), členské štáty trvajú na tom, že limitom je dánska ponuka nižšia približne o 2,1 miliardy eúr. Z Berlína i Paríža prišli v stredu jasné signály, že viac peňazí ako navrhujú Dáni Nemecko a Francúzsko neodsúhlasia.
Slovensko by malo podľa najnovšej ponuky dánskeho predsedníctva dostať za prvé tri roky členstva v EÚ o 815 miliónov eúr viac, ako do jej rozpočtu zaplatí. Na obyvateľa by to predstavovalo asi 151 eúr, teda ročne približne 2000 korún. Hoci nejde o závratnú sumu, oproti Českej republike je omnoho vyššia. Česi dostanú za tri roky len 65 eúr na hlavu, za čo sa český vyjednávací tím ocitol pod paľbou kritiky zo strany médií a opozície. Čechom sa nepáči najmä to, že bohatší Slovinci dostanú za prvé tri roky viac (okolo 100 eúr na obyvateľa).
Slovensko sa podľa týchto prepočtov nachádza niekde v strede. Omnoho lepšie sú na tom tri pobaltské štáty Litva, Estónsko a Lotyšsko, na ktoré pripadne za roky 2004-06 vyše 300 eúr na hlavu. Poliaci sa môžu zatiaľ tešiť na 166 eúr, ponuku sa však najusilovnejšie zo všetkých kandidátov pokúšajú vylepšiť. Menej ako Slovensko získa po vstupe Maďarsko (okolo 130 eúr) a Cyprus, viac Malta. Celková "strata" oproti predchádzajúcej ponuke v prípade Slovenska tak za tri roky predstavuje päť miliónov eúr. V balíčku zo začiatku decembra malo Slovensko za roky 2004-06 čistú bilanciu (rozdiel príjmov z a príspevkov do rozpočtu) 820 miliónov, teraz je to 815 miliónov eúr.
Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen včera hodinu pred začiatkom summitu v Kodani vyzval kandidátske krajiny, aby prijali finančnú ponuku EÚ a neriskovali odklad rozšírenia o niekoľko rokov. Krajiny, ktoré na summite rokovania neuzavrú, vstúpia do EÚ zrejme až v roku 2007, varoval úradujúci predseda Európskej rady.
Kandidátom zopakoval, že terajšia ponuka je limitom, na ktorý sú ochotné členské štáty pristúpiť. Cieľom Dánska je uzavrieť rokovania s desiatimi krajinami a "som optimista", dodal Rasmussen.
Slovensko doriešilo s EÚ poslednú bilaterálnu otázku a dosiahlo, že názov Tokajské víno bude môcť používať aj po vstupe do únie. TASR to v Kodani potvrdili diplomatické zdroje. Slovenská delegácia dostala list Európskej komisie, v ktorom je prísľub, že krátko po vstupe sa otázka technicky dorieši. Toto riešenie však umožní Slovensku používať naďalej názov Tokajské víno, uviedli zdroje.
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda včera popoludní pricestoval do Kodane. Dzurinda sa včera v dánskom hlavnom meste zúčastnil na summite Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá združuje kresťanskodemokratické a konzervatívne strany EÚ. Premiérova SDKÚ má v EPP štatút pozorovateľa. Dzurinda na stretnutí s partnermi diskutoval o pozíciách Slovenska v záverečnej fáze prístupových rokovaní.
Dnešný program sa začína tradičnou schôdzkou s predsedom Európskeho parlamentu Patom Coxom, potom sa uskutočnia dve pracovné rokovania lídrov pätnástky a na 17.45 h je naplánované stretnutie so šéfmi štátov a vlád kandidátskych krajín, na ktorom má dôjsť k formálnemu ukončeniu rokovaní. Počas dneška však budú prebiehať bilaterálne rokovania EÚ s kandidátskymi krajinami, na ktorých sa budú vylaďovať posledné detaily konečnej dohody.
Dnes bude premiér prítomný na stretnutí hláv štátov, predsedov vlád a ministrov zahraničných vecí. Summitu EÚ sa zúčastňujú aj ministri zahraničných vecí a pôdohospodárstva Eduard Kukan a Zsolt Simon, hlavný vyjednávač s EÚ a šéf Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, predsedníčka Výboru NR SR pre európsku integráciu Monika Beňová a zástupcovia nosných rezortov vo vzťahu k záverečným kapitolám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.