medzi vami sa nájdu tí, ktorí roky užívajú benzodiazepíny, zrozumiteľnejšie bude, ak spomeniem názvy: diazepam, oxazepam, nitrazepam. Zázračné sú to tabletky, veď urýchľujú zaspávanie, znižujú počet prebudení v noci, poviete vy, ktorí ich dôverne poznáte. Lenže ich dlhodobé a strednodobé užívanie vyvoláva tiež ťažkosti na nasledujúci deň po ich užití: únavu, ospalosť, zníženú pozornosť. Sú aj takí, ktorí sa sami pokúšali prestať užívať tieto tabletky na spanie. Začali sa im triasť ruky, potili sa, dostavili sa abstinenčné príznaky a tie prinútili človeka brať ich ďalej. Preto odborníci odporúčajú postupné znižovanie dennej dávky benzodiazepínov a v indikovaných prípadoch ich substitúciu liekmi tretej generácie, ktoré majú minimálne riziko vzniku závislosti. Čím vyššie sú denné dávky benzodiazepínov, a čím dlhší čas sú užívané, tým je potrebné pomalšie vysadzovanie. Po dlhodobom užívaní je aj nádej na ich úplné vysadenie veľmi malá. Lekári odporúčajú znižovať benzodiazepíny o štvrtinu, prípadne len o osminu dennej dávky každé dva týždne. Postupné vysadzovanie benzodiazepínových hypnotík by malo začínať v čase, kedy pacient neprežíva stresové obdobie. Veľmi dôležitá je pri tom aj psychologická pomoc a podpora lekára. V prípade, že sa objavia abstinenčné príznaky, je potrebné dočasne znižovanie pozastaviť.
Nakoľko sú benzodiazepíny návykové a teda rizikové, , odborníci spolu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou obmedzili ich užívanie formou odborného usmernenia, ktoré je záväzné pre zmluvných lekárov VšZP. Dr. Elena Marušáková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne nám povedala: "Toto usmernenie obmedzuje užívanie benzodiazepínov na maximálne 6 týždňov. Ak pacient užíva lieky dlhšie, je potrebné podstúpiť odborné vyšetrenie u psychiatra. Usmernenie by malo viesť ku skvalitneniu liečby niektorých duševných porúch a tiež nespavosti, nakoľko mnohí pacienti stále užívajú návykové lieky a nie modernú, bezpečnú a efektívnu liečbu."
Odborníci z oblasti psychiatrie sa dohodli na obmedzení užívania týchto návykových liekov. Ak pacient užíva benzodiazepíny dlhšie ako 4 - 6 týždňov a problémy stále pretrvávajú, mal by konzultovať svoj problém s psychiatrom. Podľa nového usmernenia musí na túto možnosť konzultácie upozorniť lekár. Pacient však môže navštíviť psychiatra aj bez odporúčania, ak sa nechce s týmto problémom zveriť svojmu lekárovi a takých je u nás dosť, ktorí považujú návštevu psychiatra za hanbu.
Aká je moderná, bezpečná a efektívna liečba nespavosti? "Moderná medicína v súčasnosti využíva tretiu generáciu liekov, známu najmä účinnou látkou zolpidem. Tieto lieky pôsobia selektívne a na rozdiel od benzodiazepínov navodzujú prirodzenú štruktúru spánku. Vďaka vývoju 3. generácie liekov je človek po prebudení schopný okamžitej koncentrácie a môže ich užívať len v prípade potreby. Výsledky celosvetových štúdií potvrdili, že lieky tretej generácie majú malé riziko vzniku závislosti a zlepšujú kvalitu spánku," upresnila dr. Marušáková.
Pre vašu informáciu, lieky 2. generácie, t. j. benzodiazepíny majú tieto nežiadúce účinky okrem narušenia štruktúry spánku: depresiu, poruchy chôdze, zvýšený výskyt pádov, najmä u seniorov, útlm, zmätenosť, narušenie niektorých funkcií nervového pôvodu - poruchy pamäti, vo vyššom veku vzniká krátkodobý stav, ktorý imituje demenciu, po užití sa nesmie riadiť motorové vozidlo kvôli ohrozeniu vlastnej osoby aj okolia.
Takéto nežiadúce účinky z liekov tretej generácie (zolpidem) sa nevyskytujú, a čo je dôležité, predlžuje celkovú dobu spánku, nenarušuje jeho fyziologickú štruktúru ani nevyvoláva denný útlm a netlmí psychomotoriku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.