a Rakúsku. V týchto krajinách aj v Poľsku detí obdarúva aj Mikuláš. Poliaci nazývajú Vianoce Owiezdka - hviezdička a darčeky prináša "hviezdový muž". V starom Rusku obdarúval sv. Mikuláš, komunistický režim ho nahradil dedom Mrázom z ľudových rozprávok. Deda Mráza sme v časoch totality museli prijať ako "ideovú pomoc" od veľkého brata, čím ale vznikol problém. V svojej domovine chodí Ded Moroz na Nový rok, kým u nás mal nahradiť sv. Mikuláša aj Ježiška odrazu. Vznikol tak akýsi mačkopes vzdialený národnými tradíciami, ktorý zanikol len čo sme sa zbavili politickej nadvlády Ruska. Nemcov obdarúva Vianočný muž - Weihnachtsmann a Angličanov Father Christmas, ktorého vozí sob. Sobí záprah rozváža vianočné darčeky aj v škandinávskych krajinách, lenže so Santa Clausom, ktorý je v podstate totožný s Dedom Mrázom. Vzorom pre tohto dobrotivého starca s dlhými bielymi fúzmi bol Saint Nicolas, čiže sv. Mikuláš, ale teplo oblečený do mrazivého severného podnebia. Na Santa Clausa si robia nároky všetky európske severné krajiny. Podľa Nórov býva v ich meste Dröbak, má tam dokonca vlastný poštový úrad, kam mu píšu deti prosby o darčeky. Švédi sú presvedčení, že dobrotivý starček žije v ich mestečku Mora. Dáni veria, že Santa Claus žije v Grónsku a Fíni sa nazdávajú, že domovom Santa Clausa je ich osada Rovaniemi za polárnym kruhom. Francúzskou obmenou toho istého doručovateľa darčekov je Petit Papa No¸l. Kult Santa Clausa sa rozšíril aj v Severnej Amerike, i tam chodí dobrácky deduško v tradičnom červenom plášti lemovanom kožušinou, ešte aj v horúcom podnebí Kalifornie.
Niekde má Santa Claus pomocníkov. V Dánsku sú to škriatkovia elfovia, v Nórsku gnómovia a Mikuláš v strednej Európe má anjela s čertom. Častejšie chodieva sv. Mikuláš iba sám. Holandský sv. Mikuláš sa volá Sinterklaas a sprevádza ho biely kôň. Najnezvyčajnejší je sv. Mikuláš v Grécku, je mokrý od morskej vody a na fúzoch má soľ. Vyzerá tak preto, lebo zachraňuje topiacich sa v mori.
V Taliansku roznáša vianočné darčeky dokonca striga Befana. Je to bezzubá starena, ktorá podľa legendy odmietla poskytnúť nocľah Trom kráľom a za trest musí 6. januára, v deň ich sviatku, ako pokánie robiť dobré skutky.
Autor: ZV
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.