môžete pochutnať v horskej chate Biotika, ktorú nájdete v malebnom prostredí na konci Krpáčovskej doliny. Do služieb madam Gastronómie ho priviedol kamarát, ktorý sa učil za kuchára, často ho navštevoval, a tak slovo dalo slovo a Rudolf sa v Bratislave vyučil tiež. Potom nastúpil do Maďarskej reštaurácie a do tajov kuchyne našich južných susedov prenikal aj v ich vlasti, kde varil tiež. Ako nám povedal: "Maďari dávajú viac smotany a menej papriky ako my, keď varíme špeciality ich kuchyne. Takže nie vždy platí, že čo je maďarské, musí byť aj veľmi pikantné." Ďalšie cudzokrajné skúsenosti získaval u našich východných susedov. Varil pre našich stavbárov, ktorí tu pracovali na výstavbe plynovodu Oremburg. Pekával im aj pravý domáci chlieb - denne až 50 kg. Všetko preto, aby im priblížil vôňu domoviny... Po návrate do vlasti vystriedal niekoľko reštaurácii ako napríklad: Srdiečko, Skalka, Tále, Mýto či Junior. Z reštaurácie hotela Hydrostav prešiel do súčasnej Biotiky a na svojom konte má aj varenie vo Viedni. Rakúšanom veľmi chutili rôzne plnené mäská a tiež naše pirohy plnené lekvárom a posypané makom.
Rudolf Pastorek varí rád aj doma a experimentov sa nebojí. Okrem prípravy jedál tradičnej slovenskej kuchyne často vymýšľa a kombinuje a vytvára tak celkom nové receptúry. Dokonca i také tradičné sviatky, ako sú Vianoce, minulý rok ozvláštnil tým, že podával aj morčaciu špecialitu s ovocím. Aj napriek inovátorstvu však istá klasika nesmie chýbať, a tak sa štedrovečerná hostina u Pastorekovcov začína vianočkou s cesnakom, pokračuje oblátkou s medom, potom nasleduje ryba. Môže to byť kapor, filé alebo hoci aj pstruh na masle. Nechýba zemiakový šalát s majonézou alebo bez nej, samozrejme zákusky, koláče a o polnoci skvelé kapustnica s klobásou a údeným mäskom.
Pre všetkých, ktorí nechcú pripravovať kapra, pretože má veľa kostí, máme extra tip. Kapor sa dá vykostiť tak, že nemá žiadne kosti, a pritom je to celkom jednoduché. Potom, ako ho zbavíme šupiniek, narežem ho pozdĺž chrbtice smerom ku chvostu a tesne popri kostre odrežeme plát mäska z jednej aj z druhej strany. Získame tak dve filety bez veľkých kostí. Teraz ich husto narežeme z mäsitej časti tak, aby sme popresekávali malé, takzvané ypsilonové kostičky. Potom už kapra nakrájame na porcie a ľubovoľne ho pripravíme. Výborné chutí vyprážaný, ale aj pečený, dusený so zeleninou, smotanou alebo hoci aj s paradajkovou omáčkou. Nevyhadzujeme ani hlavu a všetky časti, ktoré nám zostali po vykosťovaní, z nich urobíme výborný rybací vývar.
Možností na to, ako si môžete spestriť tohtoročné vianočné menu je teda naozaj mnoho, my vám ponúkame niekoľko špecialít majstra kuchára Rudolfa Pastoreka.
Tokajské bravčové medajlónky
Suroviny:600 g bravčového vykosteného karé, 30 g soli, mleté čierne korenie, 80 g masla, 100 g hrozna, 100 g bieleho vína, 40 g hladkej múky, 80 g oleja.
Postup:Mäso nakrájame na medajlónky 3 ks na 1 porciu, naklepeme, osolíme, okoreníme, obalíme v hladkej múke a opekáme po obidvoch stranách. Pridáme maslo a zalejeme vínom, podusíme asi minút, pred dokončením pridáme hrozno, ktoré pred tým prehrejeme v šťave. Podávame s ovocnou ryžou.
Kuracia prsia so špargľou zapekané s enciánom
Suroviny: 800 g kuracích pŕs, biele korenie, špargľa z konzervy, 200 g/16 ks šunky, 80 g masla, 80 g vývaru, 200 g vlašských orechov, 100 g oleja, 80 g enciánu, 100 g pažítky.
Postup: Na jednu porciu nakrájame 2 plátky kuracích pŕs, naklepeme, posolíme, pokoreníme, do každého plátku položíme plátok šunky a 2 ks špargle, zrolujeme a zašpáratkujeme. Opečieme na miernom ohni, po opečení pridáme vývar a podusíme krátko, zjemníme maslom, orechy nasekáme nožom a pridáme do šťavy, na koniec pridáme pažítku. Príloha podľa vlastného výberu.
Čierno - biele mäso
Suroviny: 400 g morčacích pŕs, 400 g sviečkovice, 50 g oleja, 80 g masla, 80 g hladkej múky, 4 g mletého čierneho korenia, 12 g soli, worcestrovú omáčka, sójovú omáčka, 80 g mandlí, 1 kocku bujónu, petržlenovú vňať.
Postup: Z obidvoch druhov mäsa nakrájame 50 g plátky. Naklepeme, posolíme, pokoreníme a obalíme v múke. Mäso zprudka opečieme na rozpálenom oleji po oboch stranách. Opečené mäso striedavo ukladáme na horúci tanier. Do výpeku pridáme maslo, nadrobno nasekané mandle, ktoré vyrestujeme. Vvyrestované mandle zalejeme vývarom z bujónu, pridáme sójovú a worcestrovú omáčku a pred dovarením pridáme ešte petržlenovú vňať.
Šťava je krémovej konzistencie, typickej chuti. Touto šťavou prelejem mäso. Ako prílohy podávame rôzne druhy upravených zemiakov alebo ryže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.