zmluve dáva aj príkazy a pokyny, ktoré prekračujú obsahový rámec dohodnutý v zmluve. Prikazuje mi napr. upratať kancelárie v priestoroch firmy, napísať na počítači diplomovú prácu jeho dcéry a neraz uvádzať do účtovných dokladov aj nepravdivé údaje. Platená som celkom dobre a nerada by som o prácu prišla, ale aj tak ma zaujíma, ako je to s povinnosťou zamestnanca plniť pokyny zamestnávateľa, ktoré nie sú v súlade s dohodnutým druhom práce v pracovnej zmluve?
Zn.: Pracovná zmluva a pokyn zamestnávateľa
Odpoveď: Povinnosť zamestnanca plniť pokyny svojho zamestnávateľa, ktoré sú v súlade správnymi predpismi, patrí k základným povinnostiam každého zamestnanca bez ohľadu na jeho funkčné zaradenie. Táto povinnosť je základnou charakteristikou pracovného pomeru, ako právneho vzťahu závislej práce, v ktorom zamestnanec dáva k dispozícii zamestnávateľovi svoju pracovnú silu a je povinný plniť jeho pokyny, pretože zamestnávateľ a jeho vedúci zamestnanci majú právo určovať a ukladať podriadeným zamestnancom zamestnávateľa pracovné úlohy, organizovať, riadiť a kontrolovať ich prácu.
Právna povinnosť zamestnanca plniť pokyny svojho zamestnávateľa sa však vzťahuje len na také pokyny, ktoré sú v súlade správnymi predpismi. Ak zamestnávateľ vydá pokyn, ktorý je v rozpore s právnymi predpismi, zamestnanec nie je povinný takýto pokyn splniť bez rizika prípadných sankčných postihov, ako je napr. výpoveď, či okamžité zrušenie pracovného pomeru z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. Na vydávanie pokynov, ktoré sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, nie je zamestnávateľ oprávnený.
Medzi najčastejšie prípady protiprávnych pokynov zamestnávateľa patrí pokyn na činnosť, ktorá prekračuje obsahový rámec v pracovnej zmluve vymedzeného druhu práce alebo miesta výkonu práce zamestnanca. Takéto pokyny, ako už bolo povedané, môže zamestnanec odmietnuť, ba dokonca v niektorých prípadoch tak musí urobiť vo vlastnom záujme. Platí to najmä v prípadoch, keď zamestnávateľ vydáva protiprávne pokyny, ktoré napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu. Za uvádzanie nepravdivých údajov do účtovných podkladov sa účtovníčka vystavuje riziku aj vlastného trestno-právneho postihu. Nemohla by sa odvolávať na to, že plnila len svoje povinnosti na pokyn zamestnávateľa, lebo v skutočnosti by nešlo o výkon skutočnej povinnosti zamestnanca.
Najmä v súkromných firmách sú protiprávne pokyny zamestnávateľov v rozpore nielen s vymedzeným druhom práce v pracovnej zmluve, ale aj so Zákonníkom práce i inými všeobecne záväznými právnymi predpismi vyskytujú veľmi často. Nie všetci zamestnanci majú v sebe dostatok odvahy, aby sa takémuto zneužívaniu vlastnej osoby aktívne bránili. Strach zo straty zamestnania, alebo postupu v zamestnaní prekryje často morálne povinnosti zamestnanca brániť svoje práva a dôstojné postavenie v pracovno-právnom vzťahu so zamestnávateľom. Takýto postoj mnohých zamestnancov len povzbudzuje zamestnávateľa, aby zákon aj naďalej porušoval.
Odkazy: Ako je všeobecne známe, mzda nesmie byť nižšia, než je minimálna mzda určená zákonom. Toho času je výška minimálnej mzdy 4 920 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou. Zákonník práce zamestnávateľovi neukladá výslovnú povinnosť predkladať zamestnancovi pri mesačnom vyúčtovaní mzdy aj výplatnú pásku. Je však povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach. Na žiadosť zamestnanca zamestnávateľ musí predložiť na nahliadnutie aj podklady, na základe ktorých bola mzda vypočítaná.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.