hodín neskôr oproti plánovanému termínu. Medzi budúcimi členmi, ktorí sa pripoja k súčasným 15 členským štátom únie, budú Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko.
"Je to opätovné zjednotenie Európy - historický deň," vyhlásil v tejto súvislosti belgický minister zahraničných vecí Louis Michel. Rozšírenie EÚ označil za "návrat unesených detí slobodného sveta". Predseda Európskej komisie Romano Prodi uzavretie dohody privítal ako "koniec rozdelenia v Európe".
Slovenská delegácia odmietla aj po týchto vyhláseniach oficiálne potvrdiť, že rokovania uzavrela. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda tak však chcel urobiť až po spoločnom stretnutí 15 členských štátov a 10 krajín, ktoré uzavreli rokovania. Toto stretnutie sa konalo neskoro večer.
Podľa dostupných informácií sa Slovensku podarilo získať len dodatočných 22,7 milióna eúr, zatiaľ čo iné krajiny získali napríklad aj možnosť presunúť peniaze zo štrukturálnych fondov na kompenzácie, ktoré sú oveľa ľahšie využiteľné.
Česká republika získala napríklad 87 miliónov eúr na kompenzácie, 100 miliónov eúr budú môcť presunúť zo štrukturálnych fondov. Poľsko podľa premiéra Leszka Millera získalo do rozpočtu na roky 2004-06 asi 1,5 miliardy eúr, veľká časť z týchto peňazí je však súčasťou pôvodného balíčka a bude presunutá zo štrukturálnych fondov. Poľsko tiež dostane 108 miliónov eúr na posilnenie východnej hranice.
Lotyšsko získalo dodatočné kompenzácie 6,8 milióna eúr, podrobnosti o ďalších krajinách nie sú zatiaľ známe.
Dohoda sa však nerodila ľahko. M. Dzurinda mal svoje stanovisko spoločne s premiérmi ďalších kandidátskych krajín definitívne oznámiť už krátko po 17.00 hod. "Chcem vyhovieť želaniu (dánskeho premiéra Andersa Fogha) Rasmussena a záverečné čísla vám ešte nepoviem," tvrdil vtedy Dzurinda novinárom po rokovaní s dánskym predsedníctvom a Európskou komisiou. Ešte predtým chcel však takticky o stanovisku SR informovať partnerov z Visegrádskej štvorky (V4). Poľsko a Česká republika však v tom čase odmietli najnovší finančný návrh. Maďarsko si vyžiadalo čas na konzultácie s krajinami V4. Krátko na to sa začala schôdzka jej premiérov, ktorú zvolalo Maďarsko.
Z rokovaní prichádzali včera neustále rozporuplné informácie a nebolo jasné, kedy sa podarí dosiahnuť dohoda. Oficiálny program summitu sa preto neustále posúval. Napokon ale "vzbúrenci kapitulovali" a súhlasili s dohodou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.