ktorý je v súčasnosti študentom Karlovej univerzity v Prahe (matematicko-fyzikálna fakulta). Práve on je tým nádejným kanditátom na slovenského Einsteina a vzhľadom na jeho vek a výsledky, ktoré už má za sebou, má skutočné predpoklady sa ním naozaj stať.
Jeho nadštandartné IQ na fyziku sa prejavilo hneď v 6.ročníku na základnej škole, kedy mal možnosť sa po prvýkrát s ňou stretnúť. "Spočiatku to vyzeralo tak, že na hodinách som sa nudil a väčšinou som vedel o čom je reč." Od prvej chvíle sa Tomáš zúčastňoval rôznych olympiád, kde vždy siahal len po tých najvyšších métach. Tie najväčšie úspechy však prišli až na strednej škole.
"Na súťaži IOI (International Olympiad Informatics) v Južnej Kórei som získal striebornú medailu, na IphO
(International Physies Olympiad) v Turecku mi bolo udelené Honorable Mention (častné uznanie) a v 4. ročníku v Indonézii na ostrove Bali som získal bronzovú medailu. Zúčastnil som sa aj CEOI (Central European Olympiad in Informatics), ktorá sa konala v Košiciach toto leto, kde som získal striebornú medailu, to znamená, že som sa umiestnil medzi vopred známym počtom najlepších riešiteľov." Okrem týchto významných celosvetových súťaží bol Tomáš najlepší aj na domácej pôde. "Od 8. ročníka na základnej škole až po 4. ročník na strednej škole som bol prvý na krajskom kole Fyzikálnej olympiády. V 3. a 4. ročníku som získal prvé miesto aj na celoštátnom kole. V celoštátnom kole v súťaži Zenit z programovania v 2. ročníku som dosiahol šieste miesto v kategórii B a v 4. ročníku štvrté miesto v kategórii A."
Určite to nie sú všetky úspechy, ktoré sa podarilo tomuto fyzikálnemu workoholikovi dosiahnuť. Snáď ani posledné. "V budúcnosti sa chcem zúčastniť medzinárodnej súťaže z programovania ACM - International Collegiate Programming Contest." A čo ho vlastne na fyzike najviac baví? Odpoveď ja prostá. "Riešiť to, čo ostatní nevedia vyriešiť." To, že rád rieši komplikované fyzikálne úlohy možno niekomu pripadá nevšedné, avšak na druhej strane má to aj mnoho výhod. Ako sám hovorí: "Vďaka týmto súťažiam mám možnosť vidieť svet."
Na margo toho, ako vníma jeho okolie úspechy, ktoré dosiahol, dodal: "Priatelia ma občas vyhľadávajú, keď majú problém s matikou, fyzikou alebo keď potrebujú niečo naprogramovať. A rodičia? Čo im ostáva... Tešia sa z mojich úspechov."
Rozum, logika, bystrosť, cieľavedomosť... Bezpochyby vlastnosti, ktorými sa nemôže pochváliť každý. V tomto prípade je však opak pravdou. Mladík, ktorý žne úspechy vo významných krajinách sveta sa okrem iného môže pochváliť aj tým, že je jedným z mála, ktorí štúdium na výberovej vysokej škole zvládajú bez problémov. Škoda len, že nie na Slovensku, ale tak ako väčšina našich študentov, v zahraničí...
Autor: Marianna KUZMOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.