vedia, že ide o psychickú poruchu. Ale to nestačí na to, aby zistili, čo ju spôsobuje a ako sa prejavuje. Preto sme sa s ňou rozhodli oboznámiť bližšie.
"Schizofrénia patrí medzi najobávanejšie psychické poruchy. Napriek novým poznatkom o jej vzniku a patogenéze, zostáva ešte veľa otázok nezodpovedaných. Je to ochorenie, ktoré si chorý nezavinil sám, tiež na vine nie sú jeho príbuzní, ale vedie k značnému utrpeniu v živote človeka. Toto ochorenie je príliš často prežívané ako čosi tajomné, čo chorého značne izoluje. Niekedy môže dosiahnuť takú intenzitu, že človek nevie rozoznať, čo je a čo nie je skutočné", povedal nám psychiatrička pani MUDr. Júlia Chválová.
"Prejavuje sa poruchami myslenia, emotivity, vnímania, konania osobnosti a kritickosti. Prítomné sú tu telesné príznaky, poruchy psychomotoriky, tiež vedie k závažným zmenám všetkých kvalít nášho života. Typické je, že ľudia postihnutí touto chorobou majú pestrý a menlivý klinický obraz. Príznaky, ktoré predchádzajú tomuto ochoreniu sú napr.: pasivita, uzavretosť a sú ťažko rozpoznateľné."
Dôležitú úlohu zohrávajú komplikácie pred pôrodom, poruchy imunitného systému a iné psychogénne faktory (stres, traumy...). Je známe, že schizofrénia sa môže vyskytnúť medzi 16 - 35 rokom života. Postihuje rovnako ženy a mužov, ibaže u žien začína neskôr a má priaznivý priebeh. Odhaduje sa, že na celom svete žije asi 40 mil. ľudí, ktorí trpeli alebo trpia týmto ochorením. Postihuje 1 zo 100 osôb, ale počet ľudí, ktorých sa porucha týka je väčšia. Tiež na jej spôsobe sa podieľajú psychické, biologické a sociálne faktory.
"Čo sa týka rozdielu medzi zdravým človekom a schizofrenikom je vtedy, ak sa prejavuje ako "šialenstvo". Je to vlastne stav, ak človek myslí, cíti, správa sa tak, že nám ostatným sa to zdá nepochopiteľné, nezrozumiteľné. Typické na týchto pacientoch je, že dochádza k poruche kontaktu s realitou t. j. pri bežnom rozhovore s nimi je, že svoje okolie vidia odlišne a je neľahké sa s nimi dohovoriť. Pričom ich chápanie reality je zmenené, pretože neustále hľadajú nové vysvetlenia pre vysvetlenie svojich zážitkov psychických. Cítia sa byť prenasledovaní, otravovaní."
Môže sa stať, že napadnú niekoho bezdôvodne, to pod vplyvom halucinácií a bludov. Samozrejme, ako každé iné ochorenie je aj schizofrénia liečiteľná. Liečba je individuálna a výsledok záleží na type ochorenia a na samotnom pacientovi, tiež na jeho rodine a prostredí. Cieľom liečby je, aby sa pacientovi obnovila úroveň sociálnej adaptácie. Čo sa týka pracovnej prispôsobilosti, vďaka liečbe je asi u 85% pacientov, 80% vedie k zlepšeniu, u 15% pacientov prebieha ako ochorenie chronické.
"Čo sa týka hospitalizácie, tak to tiež závisí od pacienta. Ak pacient spolupracuje s lekárom, postačí liečba ambulantná, ak neplní požiadavky lekára, vyžaduje sa hospitalizácia. Dnes je to iba niekoľko dňová, týždňová liečba, ktorá sa dá zvládnuť aj v psychiatrických zariadeniach," dodala pani psychiatrička.
Autor: Dominika Zambová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.