Cieľom EÚ je odteraz, aby sa jej členmi v roku 2007 stali aj Bulharsko a Rumunsko. S Tureckom začne únia rokovať o vstupe, ak summit v decembri 2004 rozhodne, že krajina spĺňa kodanské politické kritériá. Prehľad hlavných záverov kodanského summitu k rozšíreniu:
UKONČENIE ROKOVANÍ S DESIATIMI KRAJINAMI
EÚ ukončila prístupové rokovania so Slovenskom, Českou republikou, Maďarskom, Poľskom, Slovinskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou a Cyprom. Tieto krajiny sa členmi únie stanú 1. mája 2004 po ratifikácii prístupovej zmluvy, ktorej podpis je naplánovaný na 16. apríla 2003 v Aténach. Výsledok prístupových rokovaní je podľa záverov vyvážený a predstavuje pevný základ pre hladkú integráciu desiatich nových členov a zároveň zachová efektívne fungovanie rozšírenej únie. Desať nových krajín dostane za roky 2004-06 od EÚ 40,8 miliardy eúr, do rozpočtu však zaplatí 14,5 miliardy. Čistá bilancia Slovenska (rozdiel príjmov a výdavkov) bude za prvé tri roky predstavovať 838 miliónov eúr. Závery summitu potvrdzujú, že EÚ bude až do dátumu rozšírenia prísne monitorovať, ako si budúci členovia plnia svoje záväzky. Po vstupe budú platiť ochranné klauzuly, ktoré umožnia riešiť nepredvídané problémy počas prvých troch rokov po vstupe. Hneď po vstupe k 1. máju 2004 získa každý nový členský štát zastúpenie v Európskej komisii. Nová komisia by po schvaľovacom procese mala nastúpiť do úradu 1. novembra 2004. Od tohto dátumu začnú platiť ustanovenia Zmluvy z Nice. Nové členské štáty budú plne participovať na nasledujúcej medzivládnej konferencii, ktorá po skončení Konventu rozhodne o inštitucionálnych reformách únie. K podpisu novej zmluvy o EÚ dôjde až po prijatí nových členov, potvrdzujú závery.
BULHARSKO A RUMUNSKO
Cieľom EÚ je privítať Bulharsko a Rumunsko v roku 2007, čo však bude záležať od ďalšieho pokroku v plnení kritérií členstva. Prístupové rokovania budú pokračovať podľa rovnakých princípov ako s krajinami, ktoré ich ukončili v Kodani. Únia tiež Sofii a Bukurešti prisľúbila zvýšenie predvstupovej pomoci.
TURECKO
Ak summit EÚ v decembri 2004 rozhodne na základe odporúčaní Európskej komisie, že Turecko spĺňa kodanské politické kritériá, EÚ začne "bezodkladne" prístupové rokovania s Tureckom. Únia tiež privítala dôležité kroky Turecka smerom k plneniu kodanských kritérií a prisľúbila zvýšenie predvstupovej pomoci a rozšírenie colnej únie EÚ-Turecko. Terajšie i budúce členské krajiny, vrátane Slovenska, sa v deklarácii "Jedna Európa" zaviazali, že proces rozšírenia bude pokračovať a je nezvratný. Inými slovami prisľúbili, že nebudú blokovať prijatie ďalších krajín do EÚ.
CYPRUS
EÚ uzavrela prístupové rokovania s rozdeleným Cyprom a prijme ho za svojho člena. Závery však potvrdzujú, že únia uprednostňuje prijať zjednotený Cyprus. Povzbudila preto grécku a tureckú komunitu, aby pokračovali v rokovaniach s cieľom vyriešiť cyperský problém do 28. februára 2003. V prípade dohody EÚ rozhodne o prispôsobení podmienok vstupu Cypru do EÚ s ohľadom na tureckú komunitu. Ak dohoda nebude, legislatíva EÚ sa na severnú časť ostrova vzťahovať nebude.
NOVÍ SUSEDIA
EÚ nechce, aby jej rozšírenie vytvorilo nové deliace čiary v Európe. Bude preto rozvíjať vzťahy s novými susednými krajinami rozšírenej únie. Summit potvrdil európsku perspektívu krajín Západného Balkánu. Rozšírenie tiež posilní vzťahy s Ruskom a únia si želá aj intenzívnejšie vzťahy s Ukrajinou, Moldavskom a Bieloruskom.
Text k foto
Mikuláš Dzurinda, Ján Figeľ a Zsolt Simon informujú slovenských novinárov o výsledkoch kodanského summitu
Foto: TASR
foto do čísla - pondelok - zahraničie - vysledky summit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.