trucovanie, konštatoval v sobotu v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí László Kovács, podľa ktorého je zákon ťažkým dedičstvom tejto vlády.
Pre Kovácsa nie je prekvapením, že Benátska komisia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, potom Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a nakoniec právna služba Európskej komisie vypracovali hodnotenia, podľa ktorých krajanský zákon nie je v súlade s európskymi právnymi normami. Krajina stojaca na prahu vstupu do EÚ si nemôže dovoliť pred Kodaňou ísť proti únii, konštatoval politik, podľa ktorého bol krajanský zákon v takej formulácii, v akej ho schválil maďarský parlament, prijatý socialistami vo viere, že bol konzultovaný so susedmi.
Kovács podľa vlastných slov v piatok v Kodani naznačil šéfovi slovenskej diplomacie Eduardovi Kukanovi, že by s ním rád hovoril o úprave krajanského zákona, na čo Kukan reagoval, že je na rozhovor pripravený. Podľa maďarského ministra pravdepodobne v krátkej budúcnosti dôjde k stretnutiu, ktoré by malo vyjasniť základné princípy. Kovács kladne odpovedal na otázku, či sa pre krátkosť času oplatí ďalej bojovať za tento zákon.
Po vstupe Maďarska, Slovenska a Slovinska do únie nastane nová situácia, ale v prípade Ukrajiny, Juhoslávie, Rumunska a Chorvátska opodstatnenosť zákona trvá, preto sa oplatí vec doriešiť. Ako však dodal, krajanský zákon je veľmi ťažkým dedičstvom, ktoré ľavicovo-liberálna vláda Pétera Medgyessyho dostala. "Tento zbúchaný, zaplátaný krajanský zákon, na rozdiel od tvrdenia bývalej vlády Viktora Orbána, nie je v súlade s európskymi normami. Teraz je to už jednoznačne zrejmé," dodal diplomat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.