Slovensko na summite EÚ v Kodani splnilo ďalší strategický cieľ
Na jar budúceho roku podpíše Slovensko s NATO prístupový protokol (v marci 2003 v Bruseli) a s úniou prístupovú zmluvu (16. apríla 2003 v Aténach). Po podpise sa začne ratifikácia oboch dokumentov vo všetkých členských štátoch a vstup SR musia schváliť v prípade EÚ občania v referende a v prípade NATO parlament.
V procese ratifikácie bude dôležité, aby Slovensko nedalo členským štátom dôvod na pochybnosti a dôsledne plnilo záväzky z rokovaní, pokračovalo v reformách a príprave. Určite sa totiž nájdu politické sily, ktoré budú rozšírenie najmä v prípade EÚ spochybňovať a hľadať rôzne dôvody, ako ho skomplikovať. Únia bude prípravu budúcich členov pozorne sledovať prostredníctvom posilneného monitoringu a šesť mesiacov pred vstupom vypracuje podrobnú hodnotiacu správu.
V prípade NATO sa Slovensko pred podpisom prístupového protokolu listom zaviaže k plneniu konkrétnych úloh a pokračovaniu reforiem. Ešte pred samotným vstupom po podpise prístupových dokumentov sa začne Slovensko ako pozorovateľ zúčastňovať na zasadnutiach dôležitých orgánov EÚ a NATO, hoci zatiaľ nebude mať právo hlasovať a teda rozhodovať. Po vstupe získa plnohodnotné zastúpenie v oboch organizáciách, v prípade EÚ komisára, poslancov v Európskom parlamente či hlasy v Rade ministrov, v prípade NATO v prvom rade miesto v Severoatlantickej rade, ktorá je najvyšším orgánom aliancie.
Okrem členských práv však prevezme aj povinnosti člena, najmä povinnosť prispievať do rozpočtu oboch organizácií. Príspevok do EÚ stanovuje dohoda z Kodane, za prvé tri roky je to okolo 928 miliónov eúr. Omnoho viac však SR z rozpočtu dostane. V prípade NATO bude o členskom príspevku rokovať dnes v Bruseli slovenská delegácia na druhom kole prístupových rozhovorov s alianciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.