robiť, sa nemusí obávať, že na jednotnom trhu nebude vedieť uspieť," povedal minister novinárom po návrate zo summitu EÚ v Kodani.
Podmienky, ktoré slovenskí vyjednávači dosiahli, považuje Simon za maximum. Zvýšenie dopĺňania priamych poľnohospodárskych platieb z vlastných zdrojov na 55, 60 a 65 percent úrovne v EÚ predstavuje podľa neho obrovskú pomoc pre poľnohospodárov. Slovensko okrem toho dostane 22,7 milióna eúr ako dodatočné rozpočtové kompenzácie, čo podľa ministra dostatočne uvoľní domáci rozpočet a umožní prispieť viac poľnohospodárom.
Premiér Mikuláš Dzurinda na otázku, či SR využije možnosť podporiť väčšou mierou poľnohospodárov, uviedol: "Ten rámec využijeme do tej miery, aby naši farmári a naši poľnohospodári boli konkurencieschopní predovšetkým s farmármi z regiónu, v ktorom žijeme - povedzme s farmármi krajín Visegrádskej štvorky, ale aj v tom širšom európskom priestore."
Simon poznamenal, že tak ako krajina musela pri prístupovom procese v skrátenom čase dohnať zameškané, musia kus práce urobiť aj farmári, aby sa prispôsobili na očakávané prostredie. Ministerstvo pôdohospodárstva plánuje školenia pre poľnohospodárov a chce im poskytnúť čo najviac informácií o tom, čo ich čaká. Počas prvého polroka budúceho roka bude každý farmár vedieť, čo prinesú najbližšie roky, povedal minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.