zasadania summitu tu desať kandidátskych krajín vrátane Slovenska dosiahlo s európskou pätnástkou záverečnú dohodu a ukončilo prístupové rokovania o vstupe do EÚ. Podľa Dzurindu dosiahla SR veľmi výhodné a dôstojné podmienky členstva. Ukončenie rokovaní s EÚ označil po pozvaní na vstup do NATO za ďalší historický míľnik v dejinách krajiny.
Podľa konečnej dohody získa SR za prvé tri roky v únii z jej rozpočtu o 837,7 milióna eúr viac ako doň zaplatí. Podľa premiéra Slovensko nielen získalo finančné prostriedky na svoj rozvoj, ale najmä príležitosť presadiť sa a uspieť. Občanov SR premiér vyzval, aby v referende na budúci rok povedali svoje áno zjednotenej Európe.
Na summite sa zúčastnili aj ministri zahraničných vecí a pôdohospodárstva Eduard Kukan a Zsolt Simon, hlavný vyjednávač s EÚ a šéf Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, predsedníčka Výboru NR SR pre európsku integráciu Monika Beňová a zástupcovia nosných rezortov vo vzťahu k záverečným kapitolám. Vo štvrtok sa Dzurinda v Kodani zúčastnil aj na summite Európskej ľudovej strany (EPP).
Občania si podľa premiéra Mikuláša Dzurindu nemohli dať krajší darček k nastávajúcemu 10. výročiu vzniku SR ako získanie pozvánok na vstup do Európskej únie (EÚ) a NATO. Záverečnú dohodu SR s EÚ dosiahnutú na summite v Kodani označil Dzurinda za dobrý výsledok pre obe strany. "Najväčší význam tohto výsledku vidím v tom, že Slovensko sa stáva súčasťou euroatlantických bezpečnostných a ekonomických štruktúr," povedal premiér novinárom.
Zablahoželal občanom k veľkému úspechu a poďakoval im, že mali dostatok pochopenia pre potrebné reformy a umožnili Slovensku pokračovať po ceste nastúpenej v roku 1998. Dzurinda poďakoval za spoluprácu predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Hrušovskému a prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, ako aj ministrovi zahraničných vecí Eduardovi Kukanovi a hlavnému vyjednávačovi pre vstup SR do EÚ Jánovi Figeľovi.
Vyzdvihol tiež, že v integračných otázkach sa podarilo dosiahnuť širokú politickú zhodu všetkých strán zastúpených v parlamente. "Nesmierne si vážim, že slovenská opozícia podporuje smerovanie Slovenska do euroatlantických bezpečnostných a ekonomických štruktúr," povedal Dzurinda.
Referendum o vstupe SR do EÚ by sa podľa premiéra mohlo uskutočniť začiatkom júna 2004. Premiér už teraz vyzval občanov, aby na hlasovanie prišli a podporili vstup Slovenska do únie. Zároveň ich požiadal o podporu na ceste "aj bolestivých, aj neľahkých reforiem," ktoré sú dôležité, aby bola SR konkurencieschopným štátom v európskom spoločenstve. "Aby sme boli štátom, ktorý bude nielen ťažiť a užívať, ale ktorý bude EÚ aj prínosný," podotkol premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.