skutočnosti a prevziať právne dokumenty súvisiace s členstvom. "Druhým kolom sme formálne ukončili prístupové rozhovory, ktorých cieľom bolo z našej strany formálne potvrdiť pripravenosť prevziať všetky záväzky vyplývajúce z členstva," informoval po rokovaní štátny tajomník ministerstva zahraničia Ivan Korčok.
Slovensko včera s alianciou rokovalo o svojich príspevkoch do troch rozpočtov NATO - civilného, vojenského a rozpočtu pre bezpečnostné investície. Aliancia nechce zatiaľ zverejňovať výšku príspevku, kým sa neskončili rokovania so všetkými krajinami. Podľa dostupných tabuliek a metodiky možno vypočítať, že by slovenský príspevok mal predstavovať necelých 0,5 percenta celkového rozpočtu, čo by malo byť okolo 135 miliónov korún. Slovenská delegácia včera na žiadosť NATO tieto informácie nechcela potvrdiť. "Navrhli nám číslo, ktoré nebolo nijakým prekvapením, bolo blízko nášho odhadu. Je vypočítané na základe presného kľúča," povedal štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer.
Podľa jeho slov bude tento príspevok jediným čistým nákladom členstva v NATO a je už zahrnutý v dlhodobých plánoch, nebude preto musieť dôjsť k žiadnemu navyšovaniu výdavkov. Okrem toho bude táto suma predstavovať len zlomok celkových výdavkov na obranu. Tri rozpočty NATO predstavujú len 0,5 percenta celkovej sumy, ktorú členské štáty vydávajú na obranu. Z hľadiska prevádzky je teda aliancia veľmi lacná inštitúcia, poznamenal Korčok.
Druhou témou včerajšieho rokovania bola ochrana utajovaných skutočností. "V tejto oblasti máme zákon, ktorý je kompatibilný s NATO, takže to by nemal byť problém," povedal Korčok. Okrem toho zdôraznil, že dostatočný počet osôb preverených Národným bezpečnostným úradom je kľúčovým predpokladom pre členstvo v aliancii. V právnej oblasti Slovensko potvrdilo, že je pripravené prijať všetky právne dokumenty na čele s Washingtonskou zmluvou, od ktorej je odvodených ďalších deväť technických a štatútových dohôd. K týmto dohodám pristúpi SR, keď ratifikuje Washingtonskú zmluvu.
Po včerajšom druhom kole rokovaní teraz musí Slovensko vypracovať dokument so zoznamom záväzkov spolu s harmonogramom ich plnenia. "Aliancia chce mať určitý referenčný dokument, na základe ktorého bude politicky hodnotiť, či plníme v praxi svoje záväzky," vysvetlil Korčok. V dokumente sa SR zaviaže k pokračovaniu reformy armády, zaručí ročne dve percentá HDP na obranu a podobne. SR predloží návrh dokumentu aliancii 13. februára. V marci by mal potom nasledovať podpis prístupového protokolu a po jeho ratifikácii sa Slovensko stane členom NATO na jar 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.