materiálne posily. Jedna skupina expertov pobudla v chemickej továrni v priemyselnom komplexe al-Tadži asi 20 km severne od Bagdadu a zisťovala, či zariadenie nevyrába látky na výrobu chemických zbraní.
Podľa údajov OSN je teraz v Iraku 105 inšpektorov - z orgánov OSN ako aj z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Bagdad po štyroch rokoch opäť povolil zbrojné inšpekcie po tom, čo mu OSN minulý mesiac v rezolúcii pohrozila vojenským útokom. Experti OSN majú zistiť, či Irak nevlastní zakázané chemické, biologické a jadrové zbrane - čoho sa obávajú USA a Británia.
Zbrojní inšpektori OSN začali v Iraku viesť sériu pohovorov s cieľom získať informácie o vedcoch, ktorí sa v minulosti zúčastňovali na výrobe irackej jadrovej bomby. Tím expertov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v nedeľu vypočúval riaditeľa továrne na výrobu skla a keramiky v Ramádi asi 100 km západne od Bagdadu, oznámil hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí.
Inšpektorov medziiným zaujímalo, či v továrni pracujú bývalí výskumníci z jadrových zbrojných programov, ktoré musel Irak po vojne v Perzskom zálive začiatkom 90. rokov ukončiť. Je to prvýkrát, čo Bagdad spomenul, že experti počas inšpekcií kládli otázky o zamestnancoch irackých vojenských programov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.