hovorí, stavala firma Slovenská energetika, dcérska spoločnosť Apisu. Jozef Migaš sa hnevá. Keď šéfoval slovenskému parlamentu, odsúhlasil rekonštrukciu a zariadenie svojho služobného bytu v hodnote osem miliónov deväťstotisíc korún. Kancelária Národnej rady využila priestory na bratislavskom Župnom námestí a Migaš býval od roku 1999 v byte s rozlohou tristodva štvorcových metrov. Ich neúčelnosť je teraz podrobená kritike médií a expredseda vyvoláva do parlamentu, aby ho v tejto veci podržali. Nik sa ho však verejne nezastal.
Bývalému šéfovi SDĽ nezostáva nič iné, ako zostať vo svojom domčeku v Mošovciach a spomínať na politickú kariéru. Stratil nielen vlastný vplyv, ale aj vplyvných kamarátov. Trio s Ľubomírom Kanisom a Štefanom Košovanom sa podľa našich zdrojov rozpadlo. Zostali len dvaja, exriaditeľ Košovan a expolitik Migaš. Iba nedávno si pritom všetci budovali spoločnú a najmä svetlú budúcnosť v strede Slovenska v blízkosti Turčianskych Teplíc.
Smutná trojica Migaš, Kanis, Košovan
Hneď na začiatku Turčianskych Teplíc stojí luxusné sídlo vedenia dnes skrachovanej Devín banky, ktorému predsedal priateľ Jozefa Migaša Ľubomír Kanis. Ten podľa vlastných slov podporoval v roku 1997 Migaša v boji o kreslo predsedu SDĽ. Budova je luxusná zvonku a bola aj zvnútra, musela stáť niekoľko miliónov slovenských korún.
Neďaleko, na Kúpeľnej ulici, zase stojí dom, ktorý kúpil od miestneho lekára v roku 1999 vtedajší riaditeľ Slovenských elektrární Štefan Košovan, ktorý svoju funkciu zastával na základe koaličných dohôd a z vôle SDĽ, kde bol aj členom. Cena domu bola pred dohodou predajcu Geista a kupcu Košovana odhadovaná na 3,5 milióna. A iba pár kilometrov ďalej, v luxusnej štvrti Mošoviec, stojí dom expredsedu Národnej rady a SDĽ Jozefa Migaša. Spolu s exekuovaným dvestopäťdesiatročným kaštieľom, ktorý bol v záložnom práve skrachovanej Devín banky, pôsobí tá štvrť v chudobnej obci minimálne nepatrične.
Migašovo sídlo: kúpeľňa za pol milióna?
Podľa výpisu z listu vlastníctva č. 866, ktorý máme k dispozícii, bol pred niekoľkými rokmi vlastníkom Migašovho domu on spolu s nejakou Alenou R. Gaalovou. Migaš ho nazval domčekom a z výpovedí robotníkov sme zistili, že je v ňom hala spojená s kuchyňou, spálňa, obývacia izba a podkrovie, ktoré ráta s tromi izbami.
Len zariadenie jednej z dvoch kúpeľní, v ktorej je okrem iného vaňa s vírivkou, malo podľa spomínaného robotníka stáť asi pol milióna korún. Pozemok si Migaš kúpil v roku 1993, úver získal z Prvej stavebnej sporiteľne a stavala mu ho firma Slovenská energetika, a. s. Mimochodom, presne tá firma bola dcérskou spoločnosťou Apisu, hlavného akcionára „padlej" Devín banky.
Aj vedenie Apisu má sídlo v Turčianskych Tepliciach a podľa sekretárky sa tam málokto zdržuje. „Neviem, kedy prídu a mobily nemajú," tvrdila pred niekoľkými dňami. Kanceláriu tam mal aj konateľ Migašovho stavebníka, Slovenskej energetiky, Roman Simonides.
Opustené „domčeky"
V súčasnosti je však okolie Turčianskych Teplíc viac-menej opustené. Už pred rokom tam robotníci zatierali reklamy Devín banky na budovách s nápisom Ľudia sa radi vracajú tam, kde sú spokojní. Ani susedia v Mošovciach svojich susedov z domčekov v luxusnej štvrti príliš nevídajú. Okrem Migaša si tam pritom v dobrých zlatých časoch stavali bývanie aj člen predstavenstva Apisu Pavol Rusnák a člen predstavenstva Devín banky Vladimír Janči. Podľa televízie Markíza môžu padať v budúcnosti v kauze Devín banka kadejaké hlavy, najnovšie je deväť obvinených a niektorí tam robili.
Autor: dam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.