Korzár logo Korzár

Zdravé potraviny za choré ceny

* Rozvoj priemyslu aj intenzívnejšia duševná činnosť nás nútia žiť oveľa usedavejšie, než tomu bolo kedysi. Mnoho ľudí trpí civilizačnými chorobami

ako je vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu a podobne. Môžu byť príčinou spomínaných chorôb aj samotné potraviny? Alebo je to iba záležitosť nevhodných stravovacích návykov, prípadne zlej výživy? O tejto problematike sme hovorili s MUDr. Jaroslavou RICHTEROVOU, odbornou asistentkou, internistkou-hematologičkou IV. internej kliniky LFUK Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Podstatou vzniku takzvaných civilizačných chorôb je kombinácia všetkých faktorov, ktoré ste spomenuli. Samozrejme, že veľkú úlohu zohrávajú zlé stravovacie návyky, k tomu nedostatok pohybu. Podľa posledných štatistických údajov je dokázané, že čoraz častejším rozhodujúcim faktorom civilizačných chorôb je stres, ktorý si akosi nechceme pripustiť.

SkryťVypnúť reklamu

* Ursula Summanová, nemecká odborníčka na delenú stravu sa vyjadrila, že všetky potraviny označené "light" by mali zmiznúť z jedálnička tých, čo sa snažia udržať si štíhlu líniu, lebo obsahujú chemické prísady, ktoré síce nie sú škodlivé pre zdravie človeka, ale určite sú návykové a nútia nás čoraz častejšie siahnuť po takomto výrobku. Čo vy na to?

- Každý má nárok na svoj názor a každá krajina má presné hygienické pravidlá. Na Slovensku platí, že okrem syntetických príchutí, všetky prísady podľa zákona podliehajú kontrole. Aby sa mohli používať musia byť dokázateľne bezpečné, účinné a nevyhnutné. Všetky prísady schválené krajinami Európskej únie sú označené písmenami E a prislúchajúcim číslom. Mnohí spotrebitelia majú z prísad obavy, pretože im nerozumejú. Tí, ktorí im rozumejú vedia, že schválenie takejto prísady v konkrétnej komisii Európskej únie by malo byť dostatočnou zárukou neškodnosti pre zdravie človeka. No verím, že sa vyskytnú aj jednotlivci, ktorí napriek spomenutým argumentom nebudú dôverovať potravine s prísadou označenou akýmsi abstraktným písmenom a číslom. Takíto konzumenti majú stále možnosť voľby a môžu v strave preferovať výhradne čerstvé, nekonzervované zložky potravy, prípadne rozhodnúť sa pre bioprodukty.

SkryťVypnúť reklamu

* V súčasnosti sa začína na našom trhu objavovať nový mäsový produkt, a to pštrosie mäso. Podľa odborníkov je to mäso budúcnosti. Odporučili by ste jeho konzumáciu pre racionálnu stravu?

- Priznám sa, že do dnešného dňa som pštrosie mäso ešte nejedla. Pštrosa poznám len ako exotického vtáka a čosi som začula o pštrosích farmách. Z čisto odborného, najmä kalorického hľadiska by som pštrosie mäso zaradila na úroveň kuracieho a morčacieho mäsa, čo znamená, že z pohľadu racionálnej stravy bude patriť k prvotriednemu výberu. Aké však mäso bude v skutočnosti záleží aj na farmároch, čím pštrosy dokrmujú a ako sa o ne starajú.

* Vraví sa, že konzumáciou určitých potravín sa do ľudského organizmu dostávajú zvyškové látky z poľnohospodárskej výroby, z hnojív, pesticídov, herbicídov, stimulátorov rastu, liekov, z krmiva. Ako sa na to pozerajú lekári a čo môžu urobiť, aby ochránili zdravie ľudí?

SkryťVypnúť reklamu

- Ešte potrvá dlho, kým kvalita našej pôdy bude na takej úrovni, že sa nebudeme musieť obávať konzumovať potraviny získané z tejto zeminy. Je verejným tajomstvom, koľko pesticídov sa po dlhé desaťročia ukladalo do pôdneho fondu a ako málo sa robilo pre pôdnu rekultiváciu. Každý, koho znepokojuje kontaminácia potravín chemickými látkami má možnosť zvoliť si medzi konzumáciou štandardných potravín a potravín dopestovaných ekologickým spôsobom. Ak sa rozhodneme pre konzumáciu výhradne ovocia a zeleniny z ekologicky čistej pôdy, musíme počítať aj s finančnou náročnosťou a obmedzenou trvanlivosťou. Je veľa ľudí, ktorí na takzvané ekologické potraviny nemajú dostatok peňazí, a preto ako lekárka môžem v tomto prípade odporučiť, aby sme svojmu telu dodávali aspoň nevyhnutné antioxidačné vitamíny A, C a E. Pomáhajú znižovať práve účinky rôznych toxínov, ktoré sa do tela dostávajú prostredníctvom potravinového reťazca. Mäsá a mäsové výrobky je nevyhnutné nakupovať od spoľahlivých výrobcov, ktorí majú osvedčenie o poskytovaní "čistých" výrobkov. Aj v produktoch živočíšnej výroby máme možnosť vybrať si výrobky z ekologicky chovaných zvierat. Teraz sa však opýtam ja, kto si to však môže dovoliť?!

* V lekárňach, ale aj v obchodoch sa ponúka množstvo vitamínových prípravkov. Myslíte si, že je vhodné nahradzovať si zdroje prírodných vitamínov umelými prípravkami?

- Naše klimatické podmienky sú chudobné na dozrievanie ovocia a zeleniny, ktoré by ľudskému organizmu dodávali dostatok potrebných vitamínov, i keď samozrejme v obchodoch je hojnosť produktov dovážaných zo zahraničia. Trhová ekonomika však tlačí ceny hore a nie každý si môže dovoliť konzumovať toľko ovocia a zeleniny koľko by sa mu žiadalo. V zimných mesiacoch preto vitamínové prípravky, samozrejme v rozumnej miere, plne odporúčam. Užívam ich aj sama.

* Aké jedlá by sa mali voliť v zimnom období?

- Podľa môjho názoru, v zimnom období vôbec netreba meniť stravovacie zvyky. Nemá sa zabudnúť na to, že sa zmenšujú možnosti aktívneho pohybu na vzduchu. Vhodné je preto nahradiť ich napríklad pohybovými aktivitami v byte. Stačí k tomu stacionárny bicykel alebo iba steper.

* Ako by sme mali našu stravu upraviť, aby sme boli najedení aj aby sme si udržali telesné proporcie podľa svojich predstáv, pritom telo dostane tiež všetky výživné prvky, ktoré si zdravie žiada?

- Ťažko radiť čosi špeciálne. Dôležité je zvyknúť si na pravidelný pohyb, k tomu primerane pestrá strava rozdelená do piatich dávok denne. Posledný raz by sme mali jesť do šiestej hodiny podvečer. Výnimočne sa môžeme prehrešiť o siedmej hodine večer, no podstatný je dostatočný prísun tekutín počas celého dňa. Telo si vždy samé vyžiada to čo potrebuje. To znamená, že keď dostanete chuť na čokoládu, tak si ju v tom momente v rozumnej dávke dajte.

* Spomenuli ste čokoládu. O pár dní prídu Vianoce. Stoly sa budú prehýnať pod všakovakými dobrotami. Dá sa navariť tak, aby neutrpelo naše zdravie?

- Na Vianoce sa všetci celý rok tešíme, a preto si

doprajeme zvyčajne viac, než po iné dni v roku. Je fakt, že najväčšie nebezpečenstvo sa skrýva v sladkostiach. Skúsme ich však napiecť z celozrnej múky a nezjesť ich tak veľa. A ak sa to náhodou s jedlom troška preženie, netreba si zúfať. V novom roku je potrebné vrátiť sa k dobrým stravovacím zvyklostiam. Iným nebezpečenstvom je alkohol. Alkohol pomáha v tele ukladať tuky, a preto je dôležité zamyslieť sa nad každým vypitým pohárikom. Okrem toho zo zálohy na nás číha lenivosť. Namiesto televízora preferujme prechádzky v prírode.

Autor: Zdenka M. DOLEŽALOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 210
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 923
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 902
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 797
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 746
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 109
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 935
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 591
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 242
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 614
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 109
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 935
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 591
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 242
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 614
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu