Doc. Ing. Viliam HORNIAK, CSc.
Vianoce, najkrajšie sviatky roka, majú pre kresťanov osobitné čaro. V súčasnosti síce stratili svoj obradný charakter, zachovali nám však ovzdušie poézie a radosti, ktoré vchádzajú do väčšiny domácností s prvými decembrovými dňami a vrcholia v jeho posledných dňoch. Neodmysliteľnou súčasťou tejto atmosféry je príprava bohatého vianočného stola.
Štedrovečerná hostina v slovenských rodinách, najmä na vidieku, mala a ešte aj dodnes má špeciálny jedálny lístok. Niektorým jedlám nechýbajú spoločné črty v celej krajine a líšia sa len pomenovaním, prípadne spôsobom prípravy, iné majú iba krajové alebo miestne črty.
Predjedlo tvoria zvyčajne oblátky a trubičky s medom, jablká, orechy, cesnak a sušené ovocie.
Z polievok sa vo väčšine domácností pripravuje vianočná polievka, ktorej základom je rybacia hlava, chvost, ikry, koreňová zelenina, cibuľa a koreniny podľa chuti. Pripravuje sa vo forme čistého rybacieho vývaru s opraženou žemľou, alebo ako biela krémová. V rodinách, ktorej členovia sú maďarskej národnosti sa podáva najmä rybacia polievka halászlé. V niektorých domácnostiach, predovšetkým na Záhorí a na južnom Slovensku je to šošovicová polievka a na Ponitrí hrachová. V severnejších okresoch sa podáva hubová kyslá polievka so zemiakmi. V mnohých domácnostiach sa pripravuje vianočná kapustnica so sušenými hríbami a slivkami, v niektorých s klobáskou alebo údeným mäsom.
V určitých regiónoch po polievke nasledoval varený hrach alebo šošovica, prípadne hubová omáčka na kyslo (kyseľ s hríbami). Táto tradícia, ktorá sa uplatňovala pred zaradením rýb do vianočného jedálneho lístka, sa zachovala v niektorých domácnostiach dodnes.
Hlavným jedlom býva zvyčajne vyprážaný kapor v tvare podkovičiek, v niektorých domácnostiach sa pripravuje kapor iným spôsobom, napríklad diétny dusený, pečený obalený v múke, prípadne kapor na rasci, na cesnaku, na hubách, na šalvii, na pive a podobne. Niekde uprednostňujú pred kaprom alebo inými sladkovodnými rybami rybie filé.
K rybe sa najčastejšie podáva zemiakový šalát, francúzsky šalát, vaječný šalát s majonézou, zelerový a kombinovaný šalát s majonézou alebo dresingom, ktorý je obvykle špecialitou domácej pani a dedí sa, ale často i muži využívajú svoju fantáziu na prípravu "maškrtníckeho šalátu". V ostatnom období sa najmä v mladých mestských rodinách podáva k rybe ryža alebo zemiaky, najčastejšie ako smažené hranolčeky či zemiaková kaša.
Na záver slávnostnej večere, ktorá často trvala až do polnoci (po nej sa chodilo na polnočnú omšu), prišli na stôl "obradné" opekance s makom, rôzne koláče a pečivá. Sú to najmä medovníčky rôznych tvarov, vianočný veniec, pletený koláč (podobný vianočke, ale v tvare kačky), vanilkové rožteky, vianočná torta, oškvarkové pagáčiky, biskupský chlebík, tvarožníky, bryndzovníky, lekvárové a tvarohové lepne, záhorácke kysnuté koláčiky s posýpkou, batôžky plnené kapustou, linecké srdiečka alebo kolieska, ovocný chlieb, rolády s rozličnou plnkou, medové rezy, zázvorníky, mriežkový medovník, kokosové guľôčky a kopčeky, ale aj iné dobrôtky a maškrty, najmä trvácnejšie pečivo i zákusky, ktoré vydržia počas celých sviatkov a niekedy až do Troch kráľov. Na vianočnom stole nesmie chýbať ovocie v čerstvom i v sušenom stave, či kandizované alebo kompóty.
Z nápojov sa kedysi na slávnostný prípitok uplatňoval kalíšok hriateho alebo domácej pálenky, ktoré postupne nahradili rôzne destiláty, likéry a iné dezertné nápoje. Záhradkári sa radi popýšia produktmi vlastnej výroby, najmä slivovicou, marhuľovicou, kalvadosom a inými destilátmi. Počas večere aj vlastným hroznovým či ovocným vínom, prípadne medovinou a z ovocia a zeleniny pripravenými muštmi alebo šťavami.
Autor: špo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.