obyvateľstva RNDr. Emilom Ginterom, DrSc., z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny v Bratislave.
Určite. Napríklad vianočným kaprom. Naše stravovanie sa totiž neraz až desaťnásobne nižšou konzumáciou rýb oproti západoeurópskym štátom, a nemám na mysli iba oblasť Stredozemného mora, výrazne líši. Na Slovensku sa nájde stále dosť ľudí, ktorí sa k rybe dostanú iba na Štedrý večer.
Lekári všeobecne vystríhajú pred tučným mäsom. Ale veď aj ryby bývajú tučné.
Na ryby výstraha o tučnote absolútne neplatí. Práve naopak. Kiežby sme jedli čo najviac tučných rýb. Obsahujú totiž nenasýtené mastné kyseliny, ktoré v ľudskom organizme - na rozdiel od tučného bravčového, hovädzieho a podobne - nevytvárajú cholesterol. Naopak, tvoria látky, ktoré trochu pripomínajú hormóny (prostanoidy) a tie ochraňujú srdcovo-cievny systém. Inými slovami, ryby prispievajú k zníženiu krvného tlaku, paradoxne aj k zníženiu tukov v krvi, a najmä predlžujú jej zrážanlivosť.
Prečo je nižšia zrážanlivosť krvi dôležitá?
Treba si uvedomiť, kedy dochádza k infarktu srdca alebo k mozgovému infarktu, známemu ako mozgová porážka. Všetky cievy vrátane tých, ktoré zásobujú srdcový sval aj mozog, sa pri zvýšenom cholesterole i tuku usadeninami zužujú. Popri tom však môže v krvnom riečisku vzniknúť mikrozrazenina a upchať prívod, čo sa v srdci alebo v mozgu prejaví ako infarkt. Lekári sa preventívne snažia predísť podobnej zrážanlivosti podávaním acylpyrínu, anopyrínu a podobne. Podobne však pôsobí aj konzumácia rýb.
Je rozdiel medzi morskými a sladkovodnými rybami?
Morské sú bohatšie na spomínané vzácne polonasýtené mastné kyseliny. Ale aj sladkovodné ich obsahujú v dostatočnom množstve.
Ako vnímate stravu vegánov (nejedia nijaké mäso, mlieko, vajcia ani inú živočíšnu potravu)?
Keďže nekonzumujú ryby, chýbajú im prostanoidy. Je to rozdiel oproti tým vegetariánom, ktorí popri ovocí a zelenine konzumujú aj hydinu a ryby. Tí sú v štatistike srdcovo-cievnych chorôb na tom rozhodne lepšie ako zvyšok obyvateľstva. Mimochodom, nenasýtené mastné kyseliny z rýb majú veľký význam aj pre činnosť mozgu a pre pamäť vôbec. Potvrdzujú to mnohé pokusy na zvieratách. Napríklad tie potkany, ktoré ich v organizme nemali, orientovali sa v bludiskách omnoho ťažšie. Ich schopnosť učiť sa zhoršila.
Považujete ryby za jediné pozitívum v jedálničku Vianoc?
Rozhodne sú pozitívom aj orechy a ovocie, ktoré bývali hojne zastúpené na vianočnom stole. Orechy - a teraz nehovorím iba o vlašských, ale od paraorechov až hoci po slnečnicu - sú v podstate semenami. A tie okrem iných zdraviu prospešných látok obsahujú aj vitamín E, pôsobiaci proti voľným kyslíkovým radikálom. Množstvo amerických aj ďalších štúdií jednoznačne dokazuje, že tie populačné skupiny ľudí, ktoré konzumujú stravu s vysokým obsahom vitamínu E plus vitamínu C (ovocie a zelenina), vykazujú podstatne nižšiu úmrtnosť i chorobnosť na srdcovo-cievne choroby.
O vitamíne C je to dlhodobo známe. Ako sa prišlo na orechy?
Veľa informácií priniesol výskum stravy náboženskej sekty Adventisti siedmeho dňa v Kalifornii, ale aj v iných častiach USA. Tí majú extrémne vysokú spotrebu orechov a podstatne nižší výskyt srdcovo-cievnych ochorení ako priemerná americká populácia.
No dobre, ale čo potom, keď Vianoce prejdú a s nimi aj ryby, orechy a možno aj ovocie?
Ich prínosom by sa už konečne mohlo stať, aby si ľudia povedali, že aspoň raz do týždňa by rybu mohli svojmu organizmu dopriať. Aj morskú, nielen sladkovodnú. Môžu to byť aj sardinky v olivovom oleji. Tie, ak ich konzumujete s kostrou, dodávajú organizmu aj vápnik.
Autor: špo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.