Kajínkovi. Nie je však presvedčený, že sa Kajínek skutočne dopustil dvojnásobnej nájomnej vraždy, za ktorú je na doživotie za mrežami.
"Mám i naďalej pochybnosti o tom, či sa vôbec pán Kajínek dopustil tých trestných činov, za ktoré bol odsúdený," povedal Rychetský, ktorý pred dvoma rokmi ako minister spravodlivosti podal v Kajínkov prospech sťažnosť pre porušenie zákona na Najvyšší súd ČR. Tá bola zamietnutá a tohto roku v júni ústavný súd odmietol Kajínkovu sťažnosť, že najvyšší súd rozhodoval neverejne a bez jeho účasti. Ak by sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva a tam uspel, podľa českých zákonov by nemal právo na obnovu procesu.
Podľa Rychetského sa k žiadosti o milosť pre Kajínka pripojili stovky žien zo všetkých kútov republiky. Zmyslom inštitútu milosti je zmierniť následky okolností, ktoré nastali po spáchaní trestného činu a vedú k tomu, prečo by trest nemal byť vykonaný. "To však nie je prípad pána Kajínka, pretože on nemá ešte vykonaný predchádzajúci jedenásťročný trest za lúpež. Preto som po dlhom váhaní rozhodol udelenie milosti neodporučiť," povedal Rychetský.
Udeľovanie milosti je výlučnou právomocou prezidenta, zamietnuť žiadosť o milosť v právomoci ministra spravodlivosti s výnimkou tých, ktoré si prezident na rozhodovanie priamo vyhradil. Za päť mesiacov ministrovania Rychetský zamietol 571 žiadostí o milosť a vyjadroval sa k 38 prípadom, z nich trinásť milostí minister odporučil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.