V HZDS majú predvianočný koncert. Keďže sú opozícia, v reve koaličnej hádky trochu zaniká, ale melódia je to dobrá.
Akord udal Vojtech Tkáč, keď pred týždňom zvolal čosi o novej strane, ktorú založí aj s poslaneckým klubom, "pretože v HZDS nie je demokracia a porušujú sa stanovy". Ako na povel sa zdvihol refrén zboru komparzistov, ale najmä sólistov typu Kiňo, Gabriel, Brhel, Polka. Trilkujú v zmysle, že "situáciu treba riešiť". Múdre slová. A vysoké cé vyspievala aj onehdajšia prvá dáma Keltošová.
Vykrikujú aj kraje, celkom srandovné je, že aj košický podpredseda, ktorému - neznámo odkiaľ - došlo, že "v dôsledku Mečiarovej politiky sa HZDS ocitlo v medzinárodnej izolácii (...)". Neuveriteľné, ako na to prišiel? Od Oleňáka sa však zvyšok už dištancoval. Našťastie. Už sme sa zľakli, že v KE-HZDS rozdával Mikuláš plienky, takže sa hneď neposerú.
Volá sa po mimoriadnom sneme, čo je iba dvojzmysel, ktorý znamená, že "dosť bolo Mečiara". Podobná vzbura sa rysovala už po parlamentných voľbách, vtedy to však Mufty uhral, aj s pomocou pokrútených stanov. Ešte pred voľbami vyskočil Gašparovič - už tam nie je, založil HZD. Teraz je však situácia vážnejšia - Tkáč hrá vabank a vyzerá tak, že to má spočítané. Zrozumiteľnejšie: bleskové predpovede, ktoré sa objavili, že medveď vylezie z Elektry a všetkých vyženie z lesa, budú tentoraz asi nepresné. Je dosť signálov, že Tkáč dovedie vzburu až k detronizácii Mečiara. Po pozvánkach do NATO a EÚ by to bola tretia najvýznamnejšia udalosť na samostatnom Slovensku.
Kiňo, Gabriel a spol. sú totiž oligarchia HZDS, ľudia so stále košatým ekonomickým pozadím. Stojí za pozornosť, že táto skupina - Brhel, Polka, Mikuš, Urbáni - sa dala do pohybu temer jednomyseľne. Mlčí len Veteška. Pozične je teda Tkáč silný, treba si uvedomiť, že pri predchádzajúcich pokusoch stála privatizérsko-manažérska klika HZDS vždy za Mečiarom. Ešte aj teraz v septembri, okrem Brhela, vývoju iba ticho prizerali. Posun je evidentný a navyše je zrejmé, že Tkáč má spracované v nebývalom počte aj lokálne štruktúry.
Významné tiež je, že Mečiar akoby rezignoval. Niet žiadnych známok jeho úsilia vzburu udusiť, proste kašle na všetko. Možno že prežíva iba jedno zo svojich depresívnych období a že v januári vyskočí nadupaný a začne robiť poriadky. Skôr to však vyzerá na úplnú ľahostajnosť. Tá, mimochodom, ho drží už roky - strach z Mečiara je už dlhšie smiešny, politika ho vôbec nezaujíma, jediné, čím sa intenzívne zaoberá, sú kachličky do Elektry a vnučky. A, samozrejme, beztrestnosť, ktorú si chce zachovať.
Vzbúrencov ženie vpred, že nemajú veľmi čo stratiť. Mandáty držia na štyri roky, aj v prípade, že by vnútri hnutia prehrali, majú čas založiť novú stranu. Čím skôr ju ale vytvoria, tým skôr sa etablujú.
Špekulovať o motívoch je bezpredmetné. Tkáčove, ktorý sa tvári ako politik a trochu ním aj je, sú iné, ako napr. pohnútky lepšie situovanej oligarchie. Tí sa chcú posunúť bližšie ku koalícii, čomu sa nedá čudovať po tom, čo vybuchol Ficov Smer. Keby ten bol vo vláde, utrhnú sa asi hneď po voľbách. V princípe je jasné, že HZDS na čele s Mečiarom je politická skamenelina - to sme už raz písali. Kto chce robiť vážnu politiku, nemá inú voľbu, len sa od dinosaura odtrhnúť. Lepšie by bolo "zdediť" ako víťazi vnútrostraníckeho súboja HZDS, ale tri a pol roka pred voľbami je s finančným zázemím vyššie menovaných bezproblémová aj nová strana.
Tkáč je z hľadiska účelu perspektívny líder. Drží si imidž odborníka a hoci je konfrontačný, má povesť konsenzuálneho, proeurópskeho centristu. Či ako nový predseda HZDS, či šéf novej strany, nemal by problém s akceptáciou - stačí všeobecné ospravedlnenie sa za podiel na vládnutí 1994-98. To "pragmatici" dokážu, na rozdiel od Gašparoviča, ktorý by - keby sa dostal do NR SR a situácia by si vynútila - s prijatím tiež nemal problém.
Či HZDS "s ľudskou tvárou", či nová strana, tak či tak je zrejmé, že v NR SR pribudne jeden nový klub. Pre koaličné strany to bude "výzva" (ako sa teraz hovorí - všetko je výzva), ale aj uspokojenie zároveň, že keby sa trhali, po ruke je rezerva. Dokonca omnoho prijateľnejšia, ako Smer, keďže Brhel, Kiňo, Polka a ďalší sú tak otočení doprava, že im robí vážny problém kritizovať koalíciu. (Niekoľko kurióznych situácií na tieto variácie sa už v NR SR udialo - raz napr. Dzurinda tlieskal Kiňovi, inokedy Urbáni pochválil Zajaca a pod.)
Samozrejme, o úprimnosti obratu týchto ľudí si nikto ilúzie robiť nebude. Desať rokov išli s Mečiarom, ešte aj v júli dali prednosť istému parlamentnému fleku, ako solidarite s "oklamaným" Gašparovičom. To je už ale o inom... V HZDS začalo posledné odpočítavanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.