Korzár logo Korzár
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Čo sledovali funkcionári futbalového klubu svojou verejnou "spoveďou"?

Ing. Kvetoslava KucharovičováVôbec mi nenapadlo, že raz budem musieť prostredníctvom novín opisovať nielen moje pôsobenie vo Futbalovom klube VTJ v

Ing. Kvetoslava Kucharovičová

Vôbec mi nenapadlo, že raz budem musieť prostredníctvom novín opisovať nielen moje pôsobenie vo Futbalovom klube VTJ v Spišskej Novej Vsi, ale hlavne brániť sa útokom tých, s ktorými som zdieľala to dobré ale i to menej príjemné, čo k futbalu neodkladne patrí.

Keď som si prečítala v Spišskom denníku KORZÁR rozhovor s prezidentom FK VTJ Ing. Vladimírom Filinským, riaditeľom Marošom Dobšinským a členom Správnej rady FK Jurajom Bobkom, nevedela som pochopiť, čo ich viedlo k tejto ich verejnej "spovedi", v ktorej sa neštítili osočovať a obviňovať moju osobu. Čo tým sledovali a hlavne, čo tým získali? Dovoľte mi, aby som reagovala na ich zavádzajúce informácie, ktoré však nebudú pre nikoho z nás príjemné. Ak by sa títo traja súčasní funkcionári novoveského futbalu nechceli takto verejne zviditeľniť, nikdy by sa na stránky novín nedostali, aspoň z mojej strany, takéto, pre verejnosť nepodstatné veci.

Ale poďme od začiatku.

Do futbalového klubu som prvýkrát prišla pred asi ôsmimi deviatimi rokmi, keď som tu doviezla mojich dvoch synov do futbalovej prípravky. Ako rodič mama som finančne podporovala nielen svojich dvoch chlapcov, ale ako jeden zo sponzorov rodičov som prispievala na účasť malých žiačikov na zahraničné turnaje, vozila ich na majstrovské zápasy, materiálne i finančne zabezpečovala športové futbalové triedy. V roku 1999 som sa zúčastnila konferencie FK ako redaktorka a práve na nej ma zvolili za členku Dozornej rady FK. Vykonávala som ju dva roky, teda do septembra 2001, kedy z funkcie odstúpil z pracovných a rodinných dôvodov inžinier Filinský. Na riadnej konferencii v septembri minulého roku som bola zvolená za členku Správnej rady, ktorá ma jednomyseľne poverila vedením klubu do ukončenia jesennej časti súťažného ročníka 2001/2002, pretože nik nechcel túto funkciu vykonávať.

V decembri minulého roku som zvolala správnu radu a oznámila, že moje poverenie skončilo a je potrebné vymenovať nového prezidenta. Nie je pravdou, tak ako tvrdí inžinier Filinský, že som mala zvolať konferenciu, aby bol vymenovaný nový prezident. Či sa bude pridržiavať Stanov FK alebo nie ( tie mali byť prepracované ešte za jeho pôsobenia), prezidenta si volí správna rada spomedzi svojich členov, ktorí boli právoplatne zvolení na konferencii. Pretože ani tentokrát nik nemal záujem chopiť sa tejto funkcie, opätovne ma zvolili za prezidentku, a to do konania riadnej konferencie.

Tu musím zdôrazniť, že až do januára 2002 mal inžinier Filinský podpisový vzor spolu s ekonómkou, teda disponoval spolu s ňou finančnými i materiálnymi prostriedkami, i keď sa nezúčastňoval zasadnutí správnej rady a aj jeho návštevy do klubu boli len veľmi sporadické. O všetkom sú spísané riadne zápisnice, ktorých originály sú v archíve FK, kópie mám vo svojich spisoch.

Záhadný Juhoslovan

Po ukončení jesennej časti minulého súťažného ročníka doviedol do klubu bývalý tréner Mgr. Ján Prokopič Milorada Niniča, s ktorým vzájomne obchodovali, s tým, že rád by pomohol pozdvihnúť futbal v meste a je ochotný sponzorovať ho. Vie o tom, že "zápasíme" s nedostatkom peňazí, čiastočne i s hráčskym kádrom, ale pretože má rád futbal, chce nám pomôcť. Samozrejme, ako vtedajšia prezidentka som sa niekoľkokrát spolu s niektorými členmi správnej rady stretla s pánom Niničom, ktorý nám povedal svoju predstavu o svojom pôsobení v klube i o tom, ako nám chce pomáhať a za akých podmienok. Nerozumiem otázke inžiniera Filinského, prečo som práve ja musela byť s ním v kontakte. Ak by zostal prezidentom on, tak by rokoval s ním ako predstaviteľ klubu. Napriek tomu, že práve pána Niniča považuje za príčinu vypadnutia z III. ligy, musím sa ho aj zastať, pretože ja, Juraj Bobko, Viliam Varecha a Milan Kudrík vieme najlepšie, ako prebehli všetky rokovania s ním. Osobne beriem kontakt s ním ako hociktorý iný obchod, ktorý nevyšiel. Naše predstavy sa nestotožňovali s jeho a naopak. Je pravdou, že nám svojím správaním a vystupovaním negatívne ovplyvnil hráčov, ktorí sa psychicky už nevedeli do konca súťaže spamätať.

Hoci sme neuzavreli žiadne zmluvy, denno - denne vozieval M. Ninič z Prešova štyroch hráčov na svoje náklady, ktorým vyplácal kalorné a uhrádzal aj plat trénera Ľuboša Štefana, ktorého si ako nový sponzor priviedol so sebou. Som prekvapená výrokmi inžiniera Filinského na adresu "Jugošov", ako oslovuje hráčov z Juhoslávie. Ani Darko Arandelovič ani Vladimír Šponja si to od neho určite nezaslúžia, pretože sotva ich poznal a už vôbec nemôže vedieť o ich finančnej situácii, pretože nebol s nimi v kontakte. Tvrdiť, že nás stali ťažké peniaze, ( Koho? Inžiniera Filinského?), je nepravda. Oboch do Spišskej priniesol pán Ninič a obaja prišli s vedomím, že pomôžu mužstvu. Tešilo ma, že od začiatku zapadli do kolektívu, že ich hráči zobrali medzi seba. Spočiatku ich platil M. Ninič. Keď sa vzťahy medzi ním a klubom narušili a on odišiel, chlapci ostali bez akýchkoľvek prostriedkov, poskytli sme im ubytovanie a stravu. Nemali však žiadne peniaze, ba dokonca minuli aj svoje, ktoré si doniesli so sebou z domu. Preto som im vyplatila jednu výplatu ja (každému po 6 500 korún) , ďalšiu im mal vyplatiť Maroš Dobšinský, ktorý koncom marca tohto roku vstúpil do klubu ako ďalší sponzor a ktorého som po dvoch týždňoch vymenovala za riaditeľa. Keď sme už vedeli, že III. ligu nezachránime, poslal ich v polovici mája domov. Nevedela som, že mu navrhli, že sú ochotní hrať do konca súťaže za stravu a ubytovanie, pretože návrat domov, do Juhoslávie, pre nich nič v polovičke súťaže neriešil. Bez toho, aby sa poradil, prípadne aby prišiel za mnou, rozhodol sám a veľmi nepekným spôsobom oboch hráčov "vypoklonkoval".

O ich hráčskych kvalitách sa nemienim vyjadrovať, lebo nikdy som do toho nezasahovala, na to boli iní odborníci, či už tréneri alebo mužská časť správnej rady, ale viem, že z klubu odišli s trpkosťou a ponížením, ktoré sa im dostalo práve od funkcionára klubu, Maroša Dobšinského.

Stačilo jej, že si písala prezidentka

Takto ma zhodnotil inžinier Filinský, bývalý i súčasný prezident futbalového klubu. Ak by mi on a ostatní členovia správnej rady prinášali peniaze, o ktorých by som rozhodovala len ja, ak by som chodila na majstrovské zápasy a sadla si na tribúnu medzi ostatných divákov, ak by som sa prezentovala na verejnosti len ako funkcionárka FK a nič iné nerobila, súhlasila by som s ním. Ale čo je to za prezidentku, ktorá príde dve hodiny pred majstrovským zápasom s plnými taškami, aby zabezpečila pohostenie pre rozhodcov či zástupcov súpera, varí im kávu, ktorá pripravuje chlebíčky pre domácich hráčov, nosí prepravky s malinovkou a sódou, nakupuje pracie prostriedky, ponožky, spracováva materiály do bulletinov, tlačí ich, fotografuje, spracováva archívne dokumenty, zabezpečuje dresy na zápasy i tréningy, ak nezabezpečí peniaze na stravu pre dorastencov, tak skoro ráno vstáva, aby pre nich pripravila chlebíčky na cestu atď, atď. Týmto som sa mala pýšiť? Robil si to aj ty, inžinier Filinský, keď si si niekde písal prezident? Viac sa k tomu nemienim vyjadrovať, lebo už teraz mi je nepríjemné, že som vôbec musela verejne reagovať na očierňovanie mojej osoby zo strany inžiniera Filinského.

Tréner Ladislav Hudáček

Nerada sa vraciam ku kauze spomínaného trénera, pretože už sa o nej popísalo a hovorilo dosť. Ale aj v jeho prípade som bola zo strany inžiniera Filinského obvinená, že pre mňa, ako prezidentku, bol nedobrý, pretože nestaval na majstrovské zápasy môjho syna, ktorý mu za to robil rozbroje v mužstve a dorastenci sabotovali jeho tréningy. Už mi je trápne sa opäť vracať k postave tohto trénera. Nie je ani prvý ani posledný tréner, ktorý bol pre nepresvedčivé výkony a výsledky odvolaný z tohto postu.

Na objasnenie znovu uvádzam, že Ladislav Hudáček bol odvolaný nie mnou, ale na základe rozhodnutia správnej rady, pretože po siedmich kolách jesennej časti minulého roka bol so svojím mužstvom s jedným bodom na poslednom mieste v tabuľke, čím ohrozoval vypadnutie nielen starších, ale aj mladších dorastencov z II. ligy. Odvolať ho mal ešte inžinier Filinský, ktorý bol vtedy prezidentom klubu, ale počkal si až na moje poverenie a bol jedným z tých, ktorí ma "tlačili" urobiť tento krok. Oponovala som, že najprv musíme nájsť vhodnú náhradu. A tú som našla po odporúčaní v Eduardovi Keselovi, uznávanému trénerovi, s ktorým súhlasila nielen správna rada, ale tiež mládežnícki tréneri, rodičia a samozrejme aj fanúšikovia, ktorí chodili na dorastenecké zápasy. Bola by som rada, keby si už konečne "tréner" Hudáček uvedomil, že on nastúpil po trénerovi Petrovi Škablovi, ktorý bol so svojimi zverencami na druhom, resp. treťom mieste v tabuľke a ktorého práve za takéto výsledky odvolal vtedajší prezident inžinier Filinský. A čo sa týka môjho syna, ako matku ma bolí, že svoje športové neúspechy sa snaží skryť za 16 ročného chlapca, ktorý, ak L. Hudáček nazrie do svojej tréningovej štatistiky, bol jedným z tých piatich hráčov, ktorí sa jeho tréningov zúčastňovali pravidelne.

Prečo takýto zvrat vo vzťahu bývalej prezidentky a súčasného prezidenta?

To sa pýtam aj ja, prečo? Dovoľte mi vrátiť sa o tri roky dozadu, do roku 1999. Vtedy bol na konferencii, za svojej neprítomnosti, ako tvrdí inžinier Filinský, vymenovaný za prezidenta. Ja som sa stala členkou dozornej rady. Do klubu som chodila ako rodič, ktorý podporoval mládežnícky futbal, ale tiež ako novinárka, ktorá propagovala mládežníkov vo svojich novinách. Spišská Nová Ves vtedy hrala II. ligu, ktorú bolo náročné finančne zabezpečiť. Práve v týchto ťažkých časoch, keď nefungovala správna rada a jej členovia sa neschádzali, som získala dôveru inžiniera Filinského, ktorú potvrdil aj tým, že ma splnomocnil druhým podpisom pri prestupoch. Spolu sme to "ťahali" dva roky, teda počas celého jeho funkčného obdobia. On, prezident, ja členka dozornej rady. Z druhej ligy sme vypadli, padli sme do tretej a aj tú sme horko ťažko zachraňovali. Hľadali sme peniaze, kde sa dalo, keď neboli, vyťahovali sme ich z vlastných vreciek alebo zo svojich firiem. Koľkokrát sme museli riešiť prepravu hráčov vlastnými alebo firemnými autami. Koľko kancelárskych papierov, obálok, pier a iného materiálu sme prinášali do klubu. Keď nebolo na výplaty hráčov, inžinier Filinský ich riešil formou prémií či odmien. Hľadali sa možnosti zamestnania hráčov, sám zabezpečil prácu vo firme, kde je riaditeľom, niekoľkým chlapcom. To všetko stálo jeho i mňa nielen peniaze, ale aj voľný čas, ba veľakrát sme to robili na úkor svojho zamestnania. Istým spôsobom som mu vďačná, že som nazrela a spoznala aj zákulisie futbalovej politiky, či už prestupy hráčov, alebo kontaktu s rozhodcami, ale spolu sme dokázali za veľké peniaze zachrániť pre Spišskú Novú Ves III. ligu v ročníku 2000/2001.

Prečo po tom všetkom, čo sme pre novoveský futbal spoločne urobili, tento zvrat vo vzťahu k mojej osobe? Neviem vám na to odpovedať.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 545
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 788
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 148
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 865
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 555
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 357
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 003
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 706
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 591
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

ROZHOVOR

Pediatrička: Niekedy som očkovala na chrípku 600 detí za rok, teraz približne 50

Ľudia si zvykajú, že nemôžu behať za lekárom so všetkým.

Pediatrička Eva Ševecová.
Rozhovor

Archeológ: Hrady síce opravujeme, ale tie nežijú

Michal Keruľ chcel odhaľovať poklady histórie, teraz ich pomáha strážiť.

Michal Keruľ s rodinou.
Humenskí poslanci nájomnú zmluvu so spracovateľom ovocia neschválili.
Vrak pred rodinným domom začínajú úrady riešiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz
Mária Kolíková
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop