stretli tentoraz v netradičných smokingoch a odmenou im boli zaslúžené ocenenia šampiónov. Vedľa tejto ceremónie sa však v Monaku zišlo aj vedenie Medzinárodnej automobilovej federácie aby na svojom zasadaní svetovej rady odobrilo doterajšie zmeny nielen vo formule jeden ale aj v ďalších zastrešovaných disciplínách. Stručne si preto povedzme o čom sa v Monte Carle jednalo.
V prvom bode sú oficiálne schválené nám už dobre známe zmeny F1 z Londýna, ktoré tiež zapríčinili, že nový bodový systém 10-8-6-5-4-3-2-1 od novej sezóny 2003 prevzali aj šampionáty WRC, F3000, GT i Touring Cars. Zaujímavá je informácia, že od prvého januára 2004 vzniká nová kategória WRC2 v ktorej budú jazdiť vozidlá z nižšou výkonnosťou ako existujúce WRC-ka. Presné technické pravidlá vydá FIA na svetovej rade v apríli 2003. Od 1. januára 2004 vzniká aj ďalšia kategória Regionálnych šampionátov v ktorej budú môcť štartovať sériové vozidlá s dvojlitrovým turbomotorom pri minimálnej homologizácii 1000 kusov alebo sériové vozidlá s atmosferickým motorom o objeme 2 litre s homologizáciou nad 2500 kusov. Od nového roku 2003 sa po vzore WRC značkovanie pneumatík zavádza aj v regionálnych šampionátoch. FIA sa taktiež rozhodla modifikovať antidopingovú politiku, ktorej novú formuláciu bude v špeciálnom vydaní distribuovať na všetky národné automotokluby a súťažiacim v majstrovstvách sveta.
Vedľa úprav športových pravidiel na piatkovom zasadaní FIA však dominovala téma zákazu tabakovej reklamy, ktoré by podľa poslancov Europského parlamentu mala začať platiť o rok a pol skôr než bolo pôvodne dohodnuté, teda už od júla 2005. Tabakový priemysel je ale stále najväčším sponzorom automobilových pretekov a predčasný zákaz reklamy na jeho výrobky v Európskej únii by sa podpísal aj pod vytlačenie F1-ky z Európy, čo by niektoré tímy určite položilo. "V tejto otázke by sme mali byť veľmi opatrní," vraví Jackie Stewart. "Pretože môžeme ohroziť celý ekonomický chod F1. Odchod zo starého kontinentu by určite niektoré tímy neprežili, pretože majú veľa lokálnych sponzorov, ktorí by o F1 stratili záujem." Na jeho stranu sa pridal aj prezident Max Mosley, keď povedal. "Posunom termínu Európska únia núti tímy, aby hľadali preteky mimo Európu.". Inými slovami šampionáty svoje dejiská budú presúvať do liberálnejších priestorov a stratová bude napokon najviac samotná Európa a jej automobilový fanúšikovia. V snahe čo najrozumnejšie eliminovať toto politické rozhodnutie sa preto prezident FIA rozhodol písomnou nótou ostro protestovať priamo predsedovi Európkej komisie, Davidovi Byrnovi. Či však týmto dosiahne očakávaný efekt, to dnes môžeme iba ťažko odhadnúť.
Rada FIA tiež okrem iného vytvorila novú cenu (FIA Academy), ktorú bude každoročne udeľovať vo forme dvoch zlatých medaily za motoristický šport tomu, kto sa svojim úspechom, či úsilím najviac pričiní o rozvoj motoristického športu, alebo príde s významným projektom stimulujúcim vývoj a používanie nových technológií, prispeje k zvýšeniu bezpečnosti na cestách alebo rozvoju automobilového priemyslu, či ľudskej mobility. Do čela novej Akadémie bol zvolený bývalý prezident FIA Jean-Maria Balestre.
A ešte jedna pikantnosť na záver. Býva tradíciou, že na konci celého slávnostného ceremoniálu, ktorý sa tento rok konal v piatok 13. decembra, sa všetky ocenení odfotia spoločne s vedením FIA, Bernie Ecclestonom a monackým princom Albertom. Stalo sa tak aj v tomto roku, no po prvej oficiálnej póze bez monackého princa sa Albert postavil (ako vždy vedľa Schumachera) rovno pred Ecclestona, ktorý je o hlavu menší, čím ho úplne "vymazal". Big Boss sa najskôr síce tváril, že je to sranda, no hneď po cvaknutí fotoaparátov sa z pódia rýchlo vytratil a s kyslou tvárou hundral čosi o tom, že niečo také sa nerobí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.