Naša národne prihriatejšia opozícia akoby chytala pred Vianocami novú miazgu. A pozorovateľovi z toho, čo sa deje, len zastáva rozum.
Včera sme písali, že Mečiar kašle na politiku, kachličkuje Elektru a kolíše vnúčatá. Frasa starého - konšpiračne si zavolal na koberec stredné štruktúry HZDS a organizuje "protitkáčovské" antipovstanie. Je koniec srandy aj depresie, je taký nevypočítateľný, že komentátor sa musí za dezinformáciu ospravedlniť. To máte tak, keď najsilnejšia opozičná strana je už taká trápna, že nestojí ani za sledovanie.
Ešte bláznivejšia je správa zo Žiliny, kde sa stretli Slota s Malíkovou. A keby sa len stretli, tieto dve okrasy slovenského verejného života sa dohodli, že sa opäť dajú dokopy. Len pripomíname, že keď sa videli naposledy začiatkom leta, pätnásťminútové "rokovanie" skončilo skoro vraždou a Slota bol rád, že sa z centrály SNS dostal zdravý von. Teda zdravý... Zdravý bol už dávno.
Zraz okresných šmokov HZDS je jasnou správou - Mečiar stranu nepustí, radšej ju zničí. Motív nie je záhadný (dal sa objaviť už včera): HZDS inkasuje za voľby, hrubým prepočtom, na mandáty a hlasy od občanov od štátu cca 140 mil. Sk za štyri roky. A to je - každý uzná - dosť silná pointa, aby si Mečiar hnuťostranu strážil ako oko v hlave. Iba Zieglerovi (to je ten, ktorý mal požičať na Elektru) dlží údajne 40 miliónov. A ten, kto velí, predsa kontroluje aj toky...
Mimochodom - pred štyrmi rokmi sa svet nestačil diviť, ako sa HZDS hneď po voľbách dostalo do finančných problémov. Na okresoch sa dokonca prepúšťalo, nechodili výplaty a všetci sa pýtali, kdeže sa podeli "desiatky" od slávnych privatizérov. Otázka to bola dobrá, až taká, že nikoho nenapadla podstatne jednoduchšia: Ako je možné, že strany s podstatne nižším štátnym príspevkom (keďže mali menej poslancov) a rovnako bujným aparátom (KDH, SDĽ) svoje štruktúry zo štátnych peňazí uživiť dokázali? (Odpoveď, že sa nabalili vo vláde, vyzerá dobre, otázka však zostáva legitímna.)
Mečiar má teda minimálne jeden transparentný a silný dôvod, aby stranu vzbúrencom nevydal. A zdá sa, že v Sielnici sa predstavil v starej forme - trebišovský okresný predseda, ktorý ho vyzval nedávno k odstúpeniu, bol vyhnaný do tmavej noci ako prašivý pes. Väčšinu z tých, čo sa zišli, má teda vo vrecku. Otázka je, aká je to väčšina a koľkí chýbali. Pozvaní neboli krajskí predsedovia, čoho dôvodom je, že traja - Prešov, Trnava, Bratislava - už otvorene idú proti Mečiarovi. Zaujímavé je, že z titulu bystrického šéfa bol prítomný aj vplyvný Milan Urbáni. Ten patrí k manažérskej skupine v HZDS, ktorá pohyb spustila, on však nemá rád ani Tkáča.
Mečiarovo prebudenie sotva čo zmení na tom, že roztržka povedie k vzniku novej frakcie v NR SR. Tkáč je už po decembrových udalostiach na nútenej dráhe, ak prehrá na domácej pôde, tak sa etabluje mimo. Po včerajšku, na rozdiel od predvčerajška, to vyzerá, že o čosi pravdepodobnejšia bude tá druhá možnosť. Skutočne príťažlivá otázka je ale len jedna - koľkých poslaneckých kolegov získa na dezerciu. Pretože je jasné, že iná bude sila víťaznej "protkáčovskej" frakcie vnútri HZDS a iná porazenej frakcie mimo.
"Ako dospelí ľudia sme si uvedomili zodpovednosť za výsledky parlamentných volieb, aj ďalšie smerovanie národných síl, a vyvodili sme z toho záver, že je potrebné zjednotenie" - tento neuveriteľný zvuk sa vydral z hrdla Anny Malíkovej po údajne niekoľkohodinovom rande so Slotom. Zvrat je to až absurdný, neexistujú v slovenskej politike iné dve osoby, ktoré by sa tak okydali, ako tento národniarsky pár.
Pohnútky zbratania je ľahké vystopovať - spodné štruktúry a členstvo SNS i P SNS po prehratých voľbách vyvinuli veľký tlak na znovuzjednotenie. Slota a najmä Malíková si uvedomili, že lepšie ako prúdu čeliť, je postaviť sa do jeho čela. Preto práve oni dvaja budú "garantom spolupráce" - "ten, kto to pokazil, by to mal aj napraviť" (opäť Malíková). Z toho je zrejmé, že jej dobrý úmysel rezignovať (keď sa vrátila z Ruska, predtým za neprítomnosti ju vyzvali k odstúpeniu), ktorý oznámila na Ústrednej rade SNS po voľbách, už celkom neplatí. Dohodli sa údajne už aj na tom, že v zjednotenej strane bude Slota predseda a ona prvý podpredseda.
V slovenskej politike je veru možné úplne všetko. Môžeme si len gratulovať, že k podobnému záveru nedošla "pani Belousová" (Slota ju tak bežne tituloval) začiatkom leta a radšej chcela rozbiť Slotovi vajcia na hlave. Dnes by sa veru KDH a ANO o elektrárne nehádali - a keď áno, tak jedine s Ficom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.