korupciu možno nájsť na všetkých úrovniach, teda nie iba medzi lekárom a pacientom, ale aj medzi poskytovateľmi a poisťovňou, farmaceutickými firmami a lekármi a podobne. Nejde pritom podľa neho iba o podplácanie či korumpovanie nákladnými darmi, zájazdmi.
"Existujú aj rodinné či priateľské prepojenia medzi jednotlivými inštitúciami," konštatoval. O korupcii na ministerstve zdravotníctva však minister nevie. "Vyzývam všetkých, aby prípady korupcie oznamovali," vyhlásil minister. Zo skorumpovania je najpodozrivejšia kategorizačná komisia, ktorá rozhoduje o tom, ktorý liek dostanú pacienti bez doplatku, ktorý a s akým doplatkom, a ktoré si musí úplne hradiť sám.
Podľa prezidenta Asociácie dodávateľov liekov Andreja Reinera sú však informácie o korupcii kategorizácie z veľkej časti fámy. "Proces kategorizácie je dobre sledovateľný a transparentný," uviedol Reiner.
Problémom je podľa ministra aj tzv. indukovaná preskripcia, teda predpisovanie liekov ako protislužba za pozornosti či zájazdy od farmaceutických firiem. Zajac oznámil, že preverí kongresy lekárov, ktoré sa konali v posledných dvoch rokoch, a ktorí slovenskí lekári sa ich zúčastnili. Zároveň však upozornil, že ministerstvo nechce v tejto oblasti pôsobiť represívne, ale preventívne. "Reforma sa nedá urobiť bez všetkých účastníkov systému," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.