prijateľná pre slovenskú vládu. "Bolo by dobré o tom rokovať, predpokladám, že v januári sa stretnú ministri zahraničných vecí oboch krajín," povedal Csáky včera pre novinárov.
Podľa Csákyho sa zdá, že ak bude akceptovaných sedem základných princípov dohodnutých medzi Maďarskom a Rumunskom, tak krajanský zákon bude môcť platiť aj po vstupe do EÚ. "Na základe obdobných dokumentov sa realizuje napríklad podpora Dánov žijúcich v Nemecku, alebo Nemcov žijúcich na území Belgicka. Aj Nemecko poskytuje dosť značnú podporu Nemcom žijúcim na Slovensku, takže si myslím, že princíp podpory je apriori aplikovateľný a zosúladiteľný s členstvom v EÚ, treba ale hľadať metódy bežné v únii," povedal. Podľa podpredsedu SMK by bolo dobré, keby Slovensko rokovalo a dohodlo sa s maďarskou stranou. Dodal, že maďarská koalícia vždy podporovala dohodu. "Prístupy, odmietajúce rokovania o zákone nie sú podľa mňa správne," uviedol.
Maďarský parlament by podľa neho mohol krajanský zákon zmeniť do februára až marca budúceho roka. V súvislosti s listom komisára EÚ Güntera Verheugena ku krajanskému zákonu Csáky povedal, že jeho hlavné posolstvo vidí v potrebe dohody medzi troma krajinami. "Preto ten list bol zaslaný premiérom Maďarskej, Rumunskej a Slovenskej republiky."
Základné princípy úpravy krajanského zákona prijala maďarská vláda v stredu. Novelizáciou zákona by tak nemali vznikať politické, ani verejnoprávne vzťahy medzi Maďarskom a Maďarmi žijúcimi v susedných krajinách. Systém podpôr poskytovaných na území susedných krajín by mal vzniknúť s principiálnym súhlasom zainteresovaného štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.