desať nových krajín, vrátane Slovenska.
Budúcoročný rozpočet predpokladá výdavky vo výške 97,5 miliardy eúr, čo je oproti roku 2002 nárast o 1,9 percenta. Plánované výdavky predstavujú len 1,02 percenta hrubého domáceho produktu únie. Schválenie rozpočtu privítala európska komisárka pre túto oblasť Michaele Schreyerová. "Rozpočet na rok 2003 je posledný pre európsku pätnástku a je kombináciou rozpočtovej disciplíny a jasných priorít, najmä prípravy inštitúcií na rozšírenie," povedala Schreyerová. Rozpočet je 5,4 miliardy eúr pod limitom, ktorý na rok 2003 stanovuje terajší rozpočtový výhľad schválený v roku 1999.
Napriek tomu rozpočet podľa Schreyerovej umožňuje financovanie inštitucionálnych príprav na rozšírenie. "Rozpočet na rok 2003 efektívne pripraví úniu na existenciu s 25 členmi," verí komisárka. Pripomenula, že Európska komisia prijme na budúci rok 500 nových pracovníkov z budúcich členských krajín, Radu ministrov posilní 236 ľudí. Väčšina z nich nájde miesto v jazykovom a tlmočníckom servise.
Ďalšími politickými prioritami rozpočtu sú podľa Schreyerovej udržateľný ekonomický rozvoj a vonkajšia stabilita a bezpečnosť.
Rozpočet počíta s financovaním policajnej misie EÚ v Bosne a Hercegovine, na aktivity na Balkáne poputuje celkovo 680 miliónov eúr. Obnova Afganistanu pohltí z rozpočtu EÚ 124 miliónov. Najväčšia časť výdavkov bude tradične smerovať do poľnohospodárstva (48,5 percenta, resp. takmer 45 miliárd eúr) a regionálnej politiky (22 percent, 34 miliárd).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.