predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ. Otázky bezpečnosti a obrany na jednej strane a zahraničnej politiky i vonkajších vzťahov na strane druhej spolu úzko súvisia, uviedol včera pre TASR Figeľ. Podľa neho na zasadnutí odznelo aj to, že tieto otázky sú osobitne citlivé po zmenách bezpečnostného prostredia v Európe a vo svete v poslednom desaťročí, zvlášť po bezprecedentnom náraste medzinárodného terorizmu.
Konvent o budúcnosti EÚ sa prikláňa k tomu, že vonkajšie vzťahy a aktivity únie by mali mať jednotné vecné a právne vyjadrenie v budúcej ústavnej zmluve. V oblasti svojich kompetencií by únia mala mať možnosť uzatvárať medzinárodné dohody, dodal Figeľ. Silnú podporu si získava zlúčenie úradu komisára pre vonkajšie vzťahy a vysokého predstaviteľa únie pre spoločnú zahraničnú bezpečnostnú politiku do jedného úradu predstaviteľa pre vonkajšie vzťahy. Oveľa zložitejšia je diskusia o obrannej politike. Tá si bude vyžadovať viac politickej vôle pre spoločné postupy, ale aj pre vyššiu pripravenosť a obranné schopnosti.
Na druhej strane vzhľadom na rozdielnosť štátov, medzi ktorými sú aj neutrálne krajiny, sa podľa Figeľa žiada viac flexibility v tejto oblasti. Konsenzus však rastie pre ideu klauzuly o solidarite, ktorá umožní členským krajinám odpovedať na teroristické hrozby a prípadné útoky vďaka mobilizácii všetkých nevyhnutných nástrojov. Figeľ vo svojom vystúpení podporil túto klauzulu, keďže princíp solidarity patrí medzi základné princípy únie a mal by evidentne platiť aj v oblasti bezpečnosti. Klauzula by mala umožniť mobilizáciu všetkých zdrojov únie, či už vojenských alebo policajných, ako aj zdrojov civilnej ochrany pri odvracaní teroristickej hrozby či útoku, ochrane obyvateľstva a demokratických inštitúcií, ako aj pri odstraňovaní dôsledkov možného teroristického útoku na niektorú členskú krajinu, zdôraznil Figeľ.
Podľa neho je dôležité, aby bola bezpečnostná politika EÚ a NATO v jasnom komplementárnom vzťahu. EÚ bude schopná autonómnych akcií a bude sa angažovať v prípadoch, keď sa nebude angažovať NATO ako celok. V tomto zmysle bola v pondelok podpísaná deklarácia medzi NATO a EÚ o prístupe únie ku kapacitám Severoatlantickej aliancie. Deklaráciu privítalo aj Slovensko, ktoré sa stane súčasťou oboch organizácií, uzavrel Figeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.