Bratislava - Predsedom Najvyššieho súdu na ďalších päť rokov bude opäť Štefan Harabin. Rozhodli tak včera osemnásti členovia Súdnej rady v tajnom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hlasovaní. Bývalý nominant SNS Harabin potreboval na zvolenie desať hlasov, presne toľko ich aj dostal. Za protikandidáta Sergeja Kohuta hlasovali šiesti členovia rady, dvaja sa zdržali. Harabina vymenuje prezident.
Nový predseda po zvolení vyhlásil, že si vie predstaviť spoluprácu aj s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom, s ktorým má zlé vzťahy. Lipšic ústretovosť nenaznačoval. "Dnes o štrnástej hodine mi dorazila zo Súdnej rady zlá správa," povedal. "Reformy v justícii a ich vykonanie zostanú na ministerstve spravodlivosti a u časti reformných sudcov." Minister povedal že zvolenie nie je len o pánovi Harabinovi, "ale aj o ďalších deviatich členoch, ktorí takto rozhodli". Narážal na to, že Harabin zrejme hlasoval sám za seba ako desiaty.
Harabinovi odporcovia boli nepríjemne prekvapení. Juraj Majchrák a Ida Hanzelová, ktorí navrhli protikandidáta, odmietli voľbu komentovať. "Síce som navrhol protikandidáta, ale s podobným výsledkom som počítal vzhľadom na zloženie Súdnej rady," vyhlásil tretí Kohutov navrhovateľ Štefan Detvai. Očakáva, že v Harabinovom pôsobení dôjde k zmenám. "Dúfajme, že budú len pozitívne," povedal.
Viacerí členovia rady tvrdili, že sa rozhodli aj podľa vystúpení oboch kandidátov. Naznačovali, že práve tu Kohut zlyhal. "Rozhodoval som sa na poslednú chvíľu podľa dojmu z ich vystúpenia," priznal sa Mojmír Mamojka.
Aj Ján Drgonec, ktorý netají svoje kritické názory na Harabina, priznal, že predseda vystupoval presvedčivejšie. Kritizoval však právnu úpravu, ktorá umožnila Harabinovi hlasovať za seba. "To je vec výchovy, mňa doma učili, že nie je morálne rozhodovať o sebe. Možnože ich to neučili," povedal k tomu Daniel Lipšic.
Kohut pred voľbou vyzýval na zlepšenie vzťahov na Najvyššom súde. Poukázal na zvláštne vyplácanie odmien. Harabin dal Jurajovi Semanovi a Milanovi Ľalíkovi, členom Súdnej rady odmeny 190 a 200-tisíc korún. Podobné sumy pridelil aj sudcom, ktorí boli členmi senátov rozhodujúcich v kauzách Ivana Lexu a Duckého zmeniek.
Odmeny označil minister Lipšic za ďalší úder pod pás: "Vyvoláva to zdanie, že tí, ktorí sú v Súdnej rade, sú odmeňovaní buď za loajalitu, alebo za svoje konkrétne rozhodovanie. To je neprípustné." Od prvého júla sa takéto odmeňovanie ruší: "Už nebude možné ich (odmeny) nie využiť, ale zneužiť," dodal Lipšic.
Po skončení hlasovania bola celá Súdna rada spoločne na večeri. Na zasadaní schválila aj preloženie niektorých sudcov z okresných na krajské súdy v Košiciach a Bratislave.