Našim hokejistom vyšla skvele koncovka, a tak neskončia poslední

Sportnet|21. dec 2002 o 00:00

Slovensko - Švédsko 3:1 (0:0, 0:1, 3:0) Moskva (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti získali na turnaji Baltica Brewery Cup prvé víťazstvo, keď

Slovensko - Švédsko 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Moskva (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti získali na turnaji Baltica Brewery Cup prvé víťazstvo, keď v moskovskej hale Lužniki zdolali Švédsko 3:1. Znamená to, že neskončia na turnaji na poslednom mieste, s určitosťou ho obsadia Švédi. Víťazný gól dramatického zápasu strelil 44 sekúnd pred koncom obranca Richard Pavlikovský.

Prvú šancu stretnutia si vypracoval Kropáč, ale v nájazde tiesnený švédskym obrancom neuspel. Slováci v pozmenenej zostave začali lepšie a druhýkrát ohrozili bránku Tre Kronor zásluhou Rataja. Švédi si rýchlym korčuľovaním vytvárali na ľade priestor, ich pokusy však likvidoval brankár Šimonovič. Vo vyrovnanej partii sa pokračovalo aj naďalej a po košickej kombinácii Kmiť-Sabol musel zakročiť H. Lundqvist. V druhej polovici prvej časti sa neskončili gólom ani prieniky Hannulu a Nordgrena. Slovenskí hokejisti boli v prvej tretine aktívnejší a na švédsku bránku vyslali sedem striel. Druhú časť odštartovali severania závarom v slovenskom bránkovisku, Šimonovič sa však v spleti hráčov zorientoval. Slováci potom mali výhodu presilovej hry, z ktorej paradoxne takmer profitovali Švédi. Po chybe Hanzala sa dostali do prečíslenia dvoch proti jednému, ale J. Lundqvist prestrelil. V polovici zápasu nevyužili slovenskí reprezentanti 27 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, blízko ku gólu bol Škovira, ale jeho bekhendový blafák švédsky gólman zlikvidoval. Šimonovič na druhej strane podržal pri šanciach Kahnberga a Davidssona, do šatní však odchádzali spokojnejší Švédi. Po pozičnej hrúbke sa úplne sám pred Šimonovičom ocitol obranca Rhodin a v 38. minúte zblízka pomedzi betóny slovenského brankára otvoril skóre. Ofenzívnou explóziou sa začalo tretie dejstvo. Najkôr pohrozil Nordström a na druhej strane dobiedzali Zlocha so Škovirom. Zverenci Františka Hossu sa zaslúženého vyrovnania dočkali v 44. minúte, keď presnú bekhendovú prihrávku Pavlikovského nasmeroval z hranice bránkoviska do švédskej siete Hanzal a strelil svoj premiérový gól v národnom drese. Na druhej strane zastavil individuálnu akciu Lindgrena až Šimonovič. V 46. minúte sa po chybe švédskej obrany dostal druhýkrát do brejku Kropáč, ale nestihol zakončiť. Slováci potom nevyužili dve presilovky, veľké šance mali Vaic a Kmiť. Necelé dve minúty pred koncom mohol rozhodnúť Kukumberg, o slovenskom víťazstve však rozhodol 44 sekúnd pred koncom obranca Richard Pavlikovský, keď bombou od modrej vymietol horné poschodia švédskej svätyne a zaznamenal svoj druhý bod v zápase. Víťazstvo Slovákov potvrdil gólom do prázdnej bránky kapitán Hlinka.

Góly: 44. Hanzal (Pavlikovský), 60. Pavlikovský (Čierny, Hanzal), 60. Hlinka - 38. Rhodin (Kahnberg, Hollberg). Pred 600 divákmi rozhodovali: Semionov - Kamurkin, Olenin (všetci Rus.), vylúčení: 6:10. SLOVENSKO: Šimonovič - Čierny, Pavlikovský, Milo, Štrbák, Novotný, Čakajík, Starosta, Harant - Vaic, Hlinka, Hanzal - Kropáč, Kukumberg, Pištek - Škovira, Rataj, Zlocha - Kmiť, Sabol, R. Tomas. ŠVÉDSKO: H. Lundqvist - M. Johansson, Sundin, Hallberg, Rhodin, Lindman, Artursson - Kahnberg, Davidsson, Anger - Nordström, Bäcker, Hannula - Nordgren, Nordfeldt, Rudslätt - Tolsa, J. Lundqvist, Karlsson.

František Hossa, tréner SR: "Som rád, že sme sa po nešťastnom zápase proti Čechom vzchopili. Urobili sme analýzu predchádzajúcich súbojov a voľný deň sme využili aj na prípravu na švédsky herný systém. Vyšlo to, zrejme sme zvolili správnu taktiku, lebo nás nezlomil ani nepriaznivý stav. Čaká nás teraz kvalitný tím Ruska a teda mimoriadne ťažký zápas, ale verím, že naši mladí hráči prejdú touto skúškou dôstojne."

Hardy Nilsson, tréner Švédska: "Neboli sme schopní doviesť tento zápas do víťazného konca, hoci sme mali dve tretiny prevahu. Za sebou sme mali tri ťažké zápasy a našim mladým chlapcom chýbali sily na zlomenie slovenskej defenzívy. Nebyť únavy, som presvedčený, že výsledok by bol pre nás lepší."