Západnom brehu Jordánu musia dodržiavať obmedzenia, ktoré zaviedla izraelská armáda po novembrovom útoku palestínskeho samovraha na autobus v Jeruzaleme. Obchodíky so suvenírmi, ktoré zarábajú najmä na predvianočnom turistickom ruchu sú zatvorené. Na niektorých sú nalepené plagáty so zoznamom mŕtvych Palestínčanov, ktorí zahynuli počas povstania.
Napätú situáciu najviac demonštruje chudobná vianočná výzdoba. Stromy neďaleko Chrámu zrodenia Pána sú holé - bez svetiel, ktoré zvyčajne zdobia ich konáre. Betlehem a neďaleké dediny sú odrezané od hlavných ciest a ďalších palestínskych miest a dedín. Tieto opatrenia sú podľa Izraelu potrebné pre zaistenie bezpečnosti. Izraelský diplomatický zdroj tvrdí, že vojaci v Betleheme budú tento týždeň dodržiavať "normálne bezpečnostné postupy" a pustia palestínskych a izraelských kresťanov na Vianoce do mesta.
Betlehem, mesto, v ktorom sa podľa Biblie narodil Ježiš Kristus, je symbolom kresťanstva. Náboženský význam mesta ale zatieňuje politika. Kolíska kresťanstva sa stala otvoreným bojiskom. Medzi miestnymi obyvateľmi panuje ťažko definovateľná nálada - akási zmes neistoty a očakávaní. Rozhodne sa ale nedá hovoriť o atmosfére vianočnej radosti a pohody. Izrael navyše zakázal palestínskemu prezidentovi Jásirovi Arafatovi, ktorého židovský štát podozrieva, že podporuje samovražedné útoky, odcestovať na Vianoce z Ramalláhu do Betlehema.
Autor: Betlehem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.