to masívna, kompaktná hradba, tiahnúca sa zo západu na východ v dĺžke vyše 40 kilometrov, od Brekova po štátnu hranicu s Ukrajinou a skladajúca sa z troch podcelkov - Humenské vrchy, Vihorlat a Popriečny. Kým Humenské vrchy, najzápadnejšia časť pohoria, sú budované druhohornými vápencami a vyvinuli sa tam krasové formy (Humenský Sokol), zvyšok pohoria, prakticky jeho centrálna časť, je čisto vulkanická, budovaná treťohornými andezitmi, tufmi a pyroklastikami. Je to teda pohorie, ktoré nie je geneticky homogénne.
Vihorlatské vrchy nevynikajú výškou - vrchy, ktoré v nich presahujú 1 000 metrov, možno spočítať na prstoch dvoch rúk. Väčšina z nich, s výnimkou hraničného Popriečneho (1 024 m), leží v centrálnej časti pohoria, na jeho hlavnom hrebeni. Pohorie vrcholí Vihorlatom (1 076 m) a Nežabcom (1 023 m), tretím vrchom, čo do výšky , je Motrogon (1 018 m).
Práve Motrogon so svojim okolím tvorí jeden z príkladov typických karpatských lesov, ktoré sú so všetkými prvkami v tomto pohorí zachované. Vo svahoch vrchu sa nachádzajú dve významné areály - rašelinisko Hypkaňa a zarastajúce jazero Kotlík. Lesy, ktoré obklopujú tieto pozoruhodné prírodné výtvory, ktoré vznikli zahradením vodných tokov zosuvmi, sú prírodného chrakteru, s minimálnymi zásahmi človeka do ich stavu i druhového zloženia. Prevažne sú to bučiny a jaseňové javoriny s množstvom zaujímavej a cennej flóry a fauny.
Pre všetky tieto zaujímavosti bol Motrogon vyhlásený v roku 1980 za chránené územie, ktoré má štatút Národnej prírodnej rezervácie (NPR) na výmere vyše 60 hektárov. Motrogon je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
BEDEKER
Prístup: Výstupovú cestu ponúka červená značka z Remetských Hámrov (276 m). Značený chodník stúpa údolím Hámorského potoka až do sedla medzi Trestiou a Motrogonom (815 m, 1 a 3/4 h). Tu pokračuje značka traverzom masívu Motrogonu, po hranici NPR. Je možné odbočiť aj na vrchol, prípadne s dobrou mapou a náležitými orientačnými schopnosťami pohľadať v náročnom teréne aj spomínané jazierko a rašelinisko. Značený chodník pokračuje do sedla Tri table (825 m, 2 a 3/4 h), odtiaľ odbočuje doprava dole modrá značka, ktorá privedie turistu až ku populárnemu jazeru Morské Oko (610 m, 3 a 1/4 h). Od neho vedie modrá značka údolím potoka Okna až späť do Remetských Hámrov (276 m, 5 a 1/2 h).
Zaujímavosti okolia: jazero Morské oko, jazerá a rašeliniská Malé Morské oko, Kotlík, Hypkaňa, Ďurova mláka, Vihorlat (1 076 m), Sninský kameň (1 005 m), Nežabec (1 023 m), Vianske jazero, Zemplínska šírava, Viniansky hrad, Brekovský hrad, Humenský Sokol, Sninské rybníky, Národný park Poloniny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.