Vianoce s nádielkou pranostík
Dnešné (21. 12.) Tomášove meniny (tento apoštol z Galiley bezkonkurenčne kraľuje všetkým starším kalendárom) znamená, že v tomto roku je i šéfom posledného jesenného dňa.
Zajtrajším (22. 12.) slnovratom sa už i "úradne" ujíma žezla pani Zima. Potvrdzujú to i najznámejšie pranostiky - O svätom Tomáši, meluzína straší, Na sv. Tomáše zima sa už rozpáše, Na deň sv. Tomáša už je celá zima naša, respektíve Na Tomáša, drž sa chlpatého rubáša a hlavne populárna Na Toma seď doma. Počasie 21. 12. vraj napovedá, ako bude v máji.
O budúcom počasí samozrejme, oveľa viac ako Tomáš vedia naše vytúžené Vianoce. Jedna z najpôvabnejších pranostík hovorí: Keď sú na Vianoce polia pod snehom, na Veľkú noc môžeš sedieť pod rozkvitnutým stromom. To iba potvrdzuje známu deduškovskú pravdu - Biele Vianoce, zelená Veľká noc. Naši predkovia hovorili: Lepšie Vianoce treskúce ako tečúce, i keď, vianočné oteplenie patrí k častým poveternostným úkazom. Vraví sa: Štedrý večer jasný, každému je milý, dá nám pán Boh vína, požehná v obilí. Známe sú i ďalšie prognózy: Jasné Vianoce, veľa vína i ovocia, Ak na Štedrý večer veľa hviezd vidíš, bude veľa zemiakov (darov stromov/vajíčok/kuriatok/jarného obilia/hrachu), čiže: Na Štedrý deń jasné ráno a obloha čistá, hojná úroda v roku budúcom je istá.
Starkí však dodnes vedia i to, že ponovoročné prognózy môžu ovplyvniť aj ďalšie dni vianočných sviatkov. Vravia napríklad: Ak sú dažde, teplo v Hody (25. 12.) nedobrý rok za tým chodí.Potvrdzuje to i skúsenosť: Tmavým Vianociam a priateľskému koláču sa nikdy príliš neraduj. Prvý vianočný sviatok prináša oddávna potešiteľné konštatovanie o drobnom náznaku predlžujúceho sa dňa v pranostike: Na Božie narodenie dňa viac o blšie prevalenie. Tento deň nám dáva nám aj veternú veštbu, podľa ktorej: Ak na Boží hod vianočný vietor od západu veje, prinesie mor, ak od východu vojnu, ak od severu hlad a ak od juhu - dobrý rok. Nasledujúci druhý vianočný sviatok a meniny sv.Štefana mučeníka, má tiež značný pranostický význam: Ak v noci na koledu svieti v noci mesiac, bude v stodole veľa obilia. V tento deň sú mimoriadne pozorní aj vinohradníci, ktorí veria: Ak na Štefana silný vietor búri, vinár iba smutne oči žmúri. Platí vraj: Ak na Štefana vetry uhodia, vinice zle zarodia.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.