darčekmi a snažíme sa zabezpečiť, niekedy na poslednú chvíľu, aby nechýbalo nič z podstatných vecí, ktoré tieto neopakovateľné sviatky vytvárajú. Tradície sa podľa regiónov rôznia, no niektoré symboly sú v celom kresťanskom svete rovnaké. K tým neodmysliteľným patrí stromček s darčekmi od Ježiška, sviečky, spoločná večera, tie ďalšie sa podľa zvykov líšia. Aj keď nie nevyhnutný, predsa však spoločný pre všetkých je symbol miesta narodenia Ježiša Krista, teda domáci betlehem. Býva umiestnený pod stromčekom, niekedy len jednoduchý z papiera, inokedy zložitejší v podobe modelu maštale či stajne, v ktorej sa Ježiško narodil, zaplnený figúrkami Ježiška v jasličkách s Máriou a Jozefom, k tomu patrí somárik a vôl, ovečky, pastieri a traja mudrci z Východu. Z keramiky alebo lacnejšej sadry sa dajú kúpiť na predvianočných trhoch viac či menej vydarené celé súbory týchto figúrok.
Model stajne si môžete vyrobiť sami, pripravili sme vám námet, ktorý bez zvláštnych nárokov na materiál zrealizujete, ak vám v predvianočnom zhone zvýši čas, ešte toho roku. Rozmery uvádzame v tzv. jednotkách, ktoré vyjadrujú pomer medzi jednotlivými časťami celku. Figúrky do betlehemov sú rôznych veľkostí, preto si zvolíte v pomere k nim šírku základnej dosky, tá má 20 jednotiek, ďalšie rozmery si prerátate tak, že šírku dosky vydelíte dvadsiatimi, dostanete veľkosť jednotky v centimetroch, potom ostatné rozmery násobíte touto veľkosťou. Základná doska môže byť z masívneho dreva, drevotriesky alebo hrubšej preglejky. Ďalej budeme potrebovať tenké lišty štvorcového prierezu na trámy, špajle alebo modelárske lišty, kúsky dyhy alebo slamu na strešnú krytinu a tenkú preglejku na obloženie stien. Jednotlivé diely budeme spájať lepidlom, vhodné je disperzné.
Samotná stodola zaberá z podkladovej dosky iba polovicu a má tvar lichobežníka. Tým sa vytvára falošná perspektíva, aby bolo dovnútra lepšie vidno, pričom sú dobre viditeľné aj bočné steny. Predná stena chýba, vnútrajšok je tak priamo prepojený s druhou polovicou podkladovej dosky tvoriacej nádvorie. Podľa obr. 1 vyrežeme pôdorysný tvar betlehema z podkladovej dosky a na zužujúcu sa časť postavíme z hranolčekov základnú kostru bez strechy. Hranoly spájame plátovaním v rohoch, pričom musíme dodržať správny uhol pri zbiehajúcich sa stenách. Budú to štyri zvislé hranoly (10 jednotiek), na hornom obvode budú štyri priečne trámy, dolný obvod zostane vpredu otvorený. Do horných rohov prednej steny vlepíme dva podporné šikmé trámiky (obr. 2), ktorých funkcia je skôr ozdobná.
Pokračujeme stavbou strechy. Z dôvodu nerovnobežného pôdorysu bude aj strecha nepravidelná, jej hrebeň sa smerom dozadu znižuje, takže aj bočné diely sú lichobežníkové. Šírka kostry strešného dielca je zhodná s bočnou stenou stavby, výška v prednej časti je 14 jednotiek, zadná časť má výšku 10 jednotiek. Podľa obrázka 3 spojíme v tupom uhle predný a zadný štít, primeriame ku kostre stavby a v mieste dosadnutia strechy na steny vyrežeme šikmé záseky. Na obrázku 4 vidíme jeden diel strechy. Trámiky predného a zadného štítu sú pospájané špajľami alebo modelárskymi lištami (podľa celkovej veľkosti stavby), môžu to byť aj tenké pásiky preglejky. Keďže strechy nie je rovnobežná, aj lišty sa lúčovito rozbiehajú, v prednej časti ich necháme kúsok prečnievať.
Nasleduje pokrývanie strechy. Môžeme použiť dyhu, ktorú získame napríklad v zelovoci z debničiek od južného ovocia. Kúsky dyhy narežeme na šikmé pásy podľa latiek na streche, ale o kúsok širšie aj dlhšie. Pásy musia smerovať proti vláknam na dyhe, aby sme ich mohli ľahko štiepať na úzke pásiky, predstavujúce šindle. Tie potom nalepujeme na strešné lišty zospodu nahor tak, aby sa prekrývali jednotlivé šindle, ale aj rady.
Iný spôsob je pokryť strechu slamou. Čistú a dobre vysušenú slamu nakrájame na potrebné kúsky podobne ako pri dyhe, potom ich aspoň v dvoch vrstvách lepíme na strešné diely. V prednej časti prečnievajúce lišty ukončíme dvomi pásikmi preglejky. Z tenkej preglejky narežeme primerané pásiky na dosky, ktorými zakryjeme predný a zadný štít. Doštičky budú v zvislej polohe, podľa tvaru štítu ich budeme postupne prirezávať.
Z rovnakých doštičiek urobíme z vonkajšej strany obloženie aj na zadnú a bočné steny, pritom nemusíme postupovať veľmi presne, drobné medzierky pôsobia autenticky. Hotovú strechu osadíme na steny, zatiaľ ju nelepíme (obr. 5). Stavbu namoríme na tmavohnedo, prípadne môžeme použiť aj sivú farbu ako staré drevo.
Nádvorie oblepíme plochými kamienkami, škáry medzi nimi zatmelíme sivým tmelom a môžeme inštalovať jednotlivé figúrky. Napokon prilepíme strechu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.