sa podobajú perlám a dozrievajú práve v decembri. A preto že bolo tajomné, malo mať aj čarovné účinky. Verilo sa teda, že chráni pred ohňom a vešalo sa do domu, aby bránilo prístupu čarodejniciam a zlým duchom. Tiež sa verilo, že prináša šťastie, rovnako ako podkova alebo štvorlístok.
Podľa Keltov zaisťovalo plodnosť, preto sa pod ním dodnes bozkávame. Naviac prináša do domu šťastie, odvahu a lásku.
V stredoveku sa používalo ako významná liečivá rastlina a moderná veda liečivé účinky imela tiež potvrdila. Imelo obsahuje látky znižujúce krvný tlak a podporujúce rozširovanie ciev, a preto sa z neho získavajú tieto látky k výrobe liečiv proti arterioskleróze.
O imele existuje tiež veľa legiend. Podľa jednej bolo imelo kedysi stromom, z dreva ktorého bol zhotovený kríž, na ktorom zomrel Kristus. Strom vraj hanbou zoschol, aby sa premenil na rastlinu, ktorá zahŕňa dobrom všetkých, ktorí pod ňou prejdú. Imelo vraj nosí šťastie tomu, kto je ním obdarovaný, a nie tomu, kto si ho sám kúpi. Vianočné imelo rastie na listnatých stromoch, ktorého listy na jeseň opadávajú a jeho využitie ako dekoračnej vianočnej rastliny sa do Európy rozšírilo z Anglicka. Tento zvyk sa u nás dodržiava dodnes, a ľudia strieborné, zlaté či zelené kytičky imela pripevňujú na luster či dávajú do vázičiek na stôl.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.