vojakov v pomerne krátkom čase. Z ozbrojených síl odíde do konca tohto roka z dôvodov reorganizácie a znižovania počtov 1618 profesionálnych vojakov a tisíc občianskych zamestnancov. Reforma ozbrojených síl sa dotkne hlavne vyšších hodností a služobný pomer tak ukončí okolo 1200 dôstojníkov.
Výskumy uskutočňované ministerstvom obrany ukazujú, že mnohí vojaci majú pri odchode do civilného sektora problémy uplatniť sa na trhu práce. Až 36 percent z nich totiž tento rok odchádza vo veku nad 46 rokov. Prepustenie zo služieb armády tak môže mať pre samotných vojakov, ako aj pre ich rodiny vážne sociálne dôsledky.
Podmienky pre ich dôstojný odchod do civilu upravuje zákon o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov, platný od 1. júla tohto roku. Na základe neho sú títo vojaci zvýhodnení zvýšením počtu odchodných platov. Takisto sa im započíta skutočná dĺžka služobného pomeru zvýšená o polovicu doby chýbajúcej do dosiahnutia tridsiatich rokov služby.
Odchádzajúci vojaci majú tiež možnosť požiadať o rekvalifikačné kurzy, ktoré sa konajú na náklady ozbrojených síl. Najväčší záujem je hlavne o kurzy týkajúce sa preskúšania o spôsobilosti na výkon služby v súkromných bezpečnostných službách, kurzy výpočtovej techniky, kurzy na získanie a rozšírenie vodičského oprávnenia a takisto zváračské kurzy.
Podiel profesionálnych vojakov predstavuje v súčasnosti 60 percent z celkového počtu príslušníkov ozbrojených síl. Podľa údajov ministerstva obrany bolo doteraz prijatých skoro 1400 profesionálnych vojakov. Podľa Dlhodobého plánu štruktúry a rozvoja Ozbrojených síl SR ako aj programového vyhlásenia vlády by sa stav plnej profesionalizácie mal dosiahnuť do konca roka 2006, kedy by v armáde malo pôsobiť okolo 15-tisíc profesionálov v kategórii poddôstojníkov a mužstva. Profesionalizáciou OS postupne zanikne povinná vojenská služba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.