sedieť. "V každom prípade nemôže vedľa mňa po ľavej ruke sedieť niekto, kto hovorí o odchode do druhej strany. Človek nemôže sedieť na dvoch stoličkách a nemôže byť členom dvoch spoločností," zdôraznil na predvianočnom stretnutí s novinármi.
Poznamenal, že skôr ako sa Tkáč stal poslancom, priznal, že on, Oľga Keltošová a líder Hnutia za demokraciu (HZD) Ivan Gašparovič boli vybraní, aby rozbíjali HZDS. Podľa Mečiara Tkáč zložil prísahu, že to nikdy nespraví. Upozornil na to, že všade existujú pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. V prípade, že ich niekto poruší, mal by prevziať zodpovednosť.
Tkáčove argumenty považuje za nenáležité. Nenavrhoval ani zmenu stanov, ani nekritizoval porušovanie disciplíny vo vnútri strany, dodal. Podľa lídra hnutia mu Tkáč skôr vyčíta osobné veci. "Kameň bol hodený do vody, kruhy sa robia, prídu k brehu, tam sa odrazia, uvidíme, ako to bude vyzerať," uviedol v súvislosti so súčasným vývojom.
Na otázku, či bude opäť kandidovať na post predsedu, odmietol odpovedať. Podľa neho nejde o podstatný problém. Za dôležité považuje, aby "hnutie zostalo ľudovou, a nie pravičiarskou stranou". Je presvedčený o tom, že terajšia situácia je dočasná a HZDS je pripravená intenzívne pracovať na svojej pozícii. "Ak by sme neboli, stred zostáva prázdny," zdôraznil.
Zmena termínu konania Republikového predstavenstva HZDS, ktorú kritizoval Vojtech Tkáč, sa podľa slov Mečiara uskutočnila bez jeho súhlasu. Republikové predstavenstvo HZDS, ktoré sa malo pôvodne konať v sobotu 14. decembra 2002, zrušilo Republikové grémium HZDS. "Právomoci boli porušené, ale vo vzťahu ku mne," dodal. Napriek tomu, je presvedčený, že má plnú podporu všetkých 36 poslancov poslaneckého klubu.
Podávanie majetkového priznania označil za banalitu
Podávanie majetkových priznaní označil líder Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimír Mečiar na pondelňajšom stretnutí s novinármi za banalitu. "Pôvodne som sa dohodol, že majetkové priznanie odovzdám v zákonom stanovenom termíne - pondelok 9. decembra o 12. hodine. Za príčinu jednodňového oneskorenia označil tlačovú konferenciu, na ktorú ho pozvala mestská organizácia. Tlačová konferencia pôvodne naplánovaná na 10. hodinu sa začala o hodinu neskôr. Majetkové priznanie som sa preto rozhodol odovzdať na druhý deň v utorok 10. decembra. V ten deň som však bol v nemocnici," odôvodnil Mečiar meškanie.
Výšku priznaného majetku odmietol komentovať. Upozornil však, že hodnotu majetku môže určiť súdny znalec. Mečiar tiež odmietol odpovedať na otázku, kto mu požičal financie na rekonštrukciu Elektry.
Majetkové priznanie muselo podať 150 poslancov Národnej rady SR, 16 členov vlády, 22 štátnych tajomníkov, dvaja vedúci kancelárie úradu vlády SR a vedúci kancelárie prezidenta SR do 30 dní od nástupu do funkcie. Posledným termínom pre všetkých ústavných činiteľov bol 9. december. Napriek tomu, že šéf HZDS si zákonnú povinnosť splnil o deň neskôr v utorok 10. decembra, nehrozí mu žiadny postih.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.