prelomový. "Občania našej vlasti môžu cítiť sebavedomie aj hrdosť na to, čo dokázali," vyhlásil v rozhovore pre TASR.
Ešte pred niekoľkými rokmi sa podľa neho pozeral svet na Slovensko ako na čiernu ovcu v regióne a jeho obyvatelia mohli mať neraz pocit zahanbenia za existujúce prechmaty a nedemokratické kroky. "Práve tento rok - 2002, akoby nám všetko vynahradil. Môžeme cítiť okrem hrdosti aj zdravé sebavedomie, že sme boli schopní vydržať reformy vo všetkých oblastiach, lebo aj keď sa rok javí ako prelomový, je jasné, že tú pozíciu bolo treba vystavať najmä po roku 1998," povedal Dzurinda.
Súčasne však zdôraznil, že po úspechu sa dostáva na stôl otázka, čo ďalej. "Pre nás odpoveď na túto otázku znamená dôsledne sa pripraviť na dôstojnú hru, ak by som použil športový výraz v extralige, lebo EÚ je takouto najvyššou súťažou," dodal Dzurinda. Ak chce v nej Slovensko obstáť a byť konkurencieschopné, potrebuje úspešne zdolať reformy.
V tejto súvislosti premiér poďakoval občanom a súčasne ich poprosil o dôveru a podporu pre ďalšie obdobie, aby čo najskôr nastúpili trvalo pozitívne trendy. "O dôveru, že reformy robíme práve kvôli nim, aj keď sa to niekedy nezdá," zdôraznil.
Predseda vlády SR však priznal aj neúspechy. Je potrebné podľa neho vynaložiť ešte veľa úsilia, aby inštitúcie konali v prospech občana a v duchu zákonov a tak kvalitne, ako by mali. Konkrétne spomenul oblasť justície, kde je podľa neho ešte ďaleko k istote, že sudcovia si nepletú nezávislosť voči politickým tlakom s nezávislosťou zákonov. "Napríklad, ešte stále ako keby sa nevedeli dostatočne rozhýbať a uveriť, že je potrebné konať v prospech občana," konštatoval premiér.
Slušných ľudí na Slovensku podľa neho znepokojuje aj stále vysoká úroveň korupcie. "Zvykli sme si o tom hovoriť, ale stále ako keby sme obzerali jeden na druhého, že to za nás niekto dá do poriadku," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.