niektorý typ chorobných obáv (strachu) sú ženy. Postihnutí čím ďalej tým vo väčšej miere obmedzujú bežné činnosti svojho života, pretože sa obávajú, že sa ich zmocnia také príznaky choroby ako je napr. závrat, srdcová slabosť, panický strach z prostredia, v ktorom sa ocitnú. Aj keď sa ľudia väčšinou neboja, z uvedených príčin často prerušia kontakty s okolitým prostredím.
Jedna z našich verných čitateliek sa posťažovala na to, že aj keď má blízko zeleninový trh, nechodí tam kupovať, lebo ju prepadne slabosť, začne sa potiť a z nákupu nič nie je. A to sa vôbec neodváži ísť na "blšák", kde by mohla aj lacnejšie nakúpiť. Doma sa cíti najlepšie, preto ani necestuje, lebo keď vystupovať z vlaku, má pocit, že sa valia na ňu a že sa stane nejaké nešťastie.
Povedali jej, že trpí agorafóbiou a chcela by vedieť, čo sa skrýva pod týmto slovom.
V doslovnom preklade znamená tento odborný názov "strach z tržnice". U ľudí, ktorí trpia týmito obavami, dochádza k záchvatom paniky, keď sa odvážia ísť na verejné miesta alebo otvorené priestranstvá. Strach spôsobuje, že postihnutý obmedzuje svoju činnosť a odmieta odísť zo svojho domova, kde sa cíti bezpečne. Úzkosť v tejto forme spravidla sprevádza zrýchlené a prehĺbené dýchanie, závraty, potenie, slabosť a pocit neodvrátiteľného nebezpečenstva. Toľko na vysvetlenie pojmu.
Odborníci - v tomto prípade psychiatri - odporúčajú liečbu aj miernej agorafóbie. Nevedno prečo drvivá väčšina z nás považuje návštevu u psychiatra za niečo ponižujúce, za čo sa treba hanbiť, neuvedomujú si, že sa treba starať nielen o fyzické ale aj o duševné zdravie. Často aj rodina, v ktorej žije jej člen, postihnutý agorafóbiou, mu nesprávne nahovára, že to nič nie je, že maľuje čerta na stenu a vyhovára sa alebo je lenivý, či hypochonder. Naopak, mali by mu pomáhať otázkami ako sa cíti, čo mu chýba a pod., a snažiť sa mu prístupnou formou vysvetliť, že predsa len jeho stav vyžaduje pomoc profesionála.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.