Otázka:
Pred rokom mi zomrel otec a vzhľadom na to, že naša matka zomrela už dávno, boli sme spolu s bratom jedinými dedičmi otcovej pozostalosti. Súčasťou dedičstva sa stal rodinný dom, v ktorom otec spolu s bratom žili. Brat je slobodný, bezdetný, o dom sa vždy vzorne spolu s otcom starala a možno aj preto som sa rozhodol, že sa svojej časti dedičstva vzdám v jeho prospech. Avšak akonáhle skončilo dedičské konanie, správanie môjho brata sa radikálne zmenilo. Začal piť, vyhodili ho z práce a do domu si nasťahoval niekoľko bezdomovcov. Prestal sa starať o domácnosť a dom postupne chátra. Zaujímalo by ma preto, či môžem vziať späť vyhlásenie o odmietnutí dedičstva a stať sa spoludedičom rodičovského domu?
Zn.: Odmietnutie dedičstva
Odpoveď:
I keď súčasná právna úprava vychádza zo zásady, že sa dedičstvo nadobúda zo zákona smrťou poručiteľa bez toho, aby bol k tomu potrebný nejaký právny akt zo strany dediča, zákon nikoho nenúti, aby sa skutočne dedičom stal. Dedičovi, či už zo zákona, alebo zo závetu, ktorý nechce dediť, dáva možnosť, aby vlastným prejavom vôle vylúčil uvedené právne následky smrti poručiteľa. Odmietnutie dedičstva sa musí uskutočniť ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným. Odmietnuť dedičstvo môže aj zástupca dediča, ale len na základe plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje. Odmietnuť dedičstvo možno len po smrti poručiteľa. Ide tu o dispozíciu so subjektívnym dedičským právom, ktoré vznikne dedičovi až okamihom poručiteľovej smrti. Odmietnutie dedičstva za života poručiteľa je preto vylúčene.
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť. K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky, takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.
Najdôležitejším právnym následkom odmietnutia dedičstva je nemožnosť následne svoje vyhlásenie o odmietnutí odvolať. To isté platí aj naopak, teda ak dedič vyhlási, že dedičstvo prijíma.
Občiansky zákonník teda v žiadnom prípade neumožňuje, aby dedič, ktorý vyhlásil, že dedičstvo odmieta, toto svoje vyhlásenie odvolal, a to ani vtedy, ak ešte neuplynula lehota na odmietnutie dedičstva. Uvedené vyhlásenia nemožno zmeniť ani v prípade, že sa dodatočne po právoplatnom prejednaní dedičstva objaví ďalší poručiteľov majetok alebo dlh. Odmietnutie dedičstva sa totiž vzťahuje na celé dedičstvo, teda aj na majetok, ktorý nebol v pôvodnom konaní známy.
Vo vašej situácii teda späťvzatie vyhlásenia o odmietnutí dedičstva, či jeho odvolanie, neprichádza do úvahy. To, že váš brat sa o dedičstvo patrične nestará, je síce poľutovaniahodné, ale nič to nemení na fakte, že je jediným vlastníkom rodičovského domu a môže s ním nakladať, ako uzná za vhodné.
Preto by bolo najlepšie, aby každý dedič, ktorý uvažuje o tom, že dedičstvo odmietne, dobre zvážil svoje zamýšľané konanie, aby sa v budúcnosti nedostal do situácie, keď toho bude ľutovať.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.