rozpoloženia sú sivkasté, ružové, hnedé, modré a niektoré dokonca aj krátkodobo svetielkujú. Zo suchozemských zvierat je príslovečným meničom kabáta chameleón. Jeho šupinatá jemne zrnitá pokožka sa rýchlo prefarbí a pritom vytvára aj rôzne kresby v podobe pruhovania, škvŕn a bodiek. Farbozmenu umožňujú chromatofóry. Sú to zvláštne kožené bunky naplnené pohyblivým belasohnedým alebo červenkastým pigmentom. V koži sa nachádzajú aj bunky, obsahujúce ligotavý guanín, ktorý jej pridáva lesklú bielu až žltkastú farbu. Nervové podráždenie vyvoláva posuny pigmentu v jednotlivých chromarofóroch buď hlbšie do vnútra kože alebo k jej povrchu, čím sa mení viditeľnosť prítomných pigmentov. Kombináciou farieb pigmentov pri povrchu pokožky vznikajú rozličné farebné odtiene, od smotanovo striebristej, cez zelené, modré, sivé až po hnedočiernu. V podstate ide o rovnaký princíp ako keď maliar mieša rôzne farby aby získal inú výslednú farbu, alebo odtieň či farebnú intenzitu.
Dlhočizný jazyk je ďalšia osobitosť chameleónov, jeho relatívna dĺžka nemá obdobu, presahuje polovicu dĺžky tela. Bleskurýchlym vymrštením jazyka chameleóny uchvacujú potravu, ktorou je hmyz. V celej živočíšnej ríši ojedinelú úpravu majú aj ich oči. Veľké očné gule vystupujú po bokoch hlavy, sú prerastené kožou až na okrúhly otvorček pre zreničku. Očami pohybujú nezávisle a v neuveriteľne širokom rozsahu, jedným okom môžu pozerať dopredu a druhým súčasne do strany či dozadu. Takto vedia sledovať celé svoje okolie bez toho, že by vôbec pohli telom. Nehybne striehnu na korisť, ochranné sfarbenie ich neprezradí ani útočníkom, ktorými sú malé šelmy, dravé vtáky aj havrany, bociany a hady. Chameleóny sa stavbou tela dokonale prispôsobili na stromový spôsob života. Pohybujú sa pomaly, vydržia nehybne čupieť celé hodiny pritisnuté k vetve. Prsty im zrástli do klieštičiek, ktoré im umožňujú dlhodobé pevné zovretie konárikov. Dlhým chvostom sa ovíjajú okolo vetiev alebo ho skrúcajú do špirály pod telo. Telo majú bočne sploštené s ostrým chrbtovým a brušným hrebeňom. Hlava nesie prilbu, laloky alebo rožkovité výrastky.
Chameleón obýva malý okrsok, ktorý stráži pred inými príslušníkmi svojho druhu. V čase rozmnožovania samčekovia zúrivo zápasia o samičky. Samičky zahrabávajú svoje vajíčka do zeme pri koreňoch stromov, vajíčka pokrýva pergamenovitá škrupina a býva ich 20 - 40. Chameleóny obývajú teplé oblasti Starého sveta. Patrí k nim 85 druhov, väčšina žije na Madagaskare, kde žije aj najväčší zástupca rodu, dlhý vyše 60 cm, výnimočne až 1 m, aj najmenší druh dlhý iba 3,5 cm. Rozšírené sú i v Afrike, najmä severnej, v Palestíne, Arábií, Indii a na Srí Lanke. V Európe žije iba chameleón obyčajný v južnom Španielsku.
Chameleóny ľahko privyknú na zajatie. Dnes ich už aj u nás predávajú v obchodoch s exotickými zvieratami. Španieli chovajú chameleóny ako živé mucholapky. Zriaďujú im pohodlné sediská, pri ktorých vystavia nádobku s medom. Med láka muchy, ktoré chameleón neúnavne chytá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.