(dokončenie z predchádzajúceho vydania Víkendu).
V prvej časti sme začali putovanie po biblických miestach v Galilei v Nazarete, v okolí Genezaretského jazera a v mieste Tiberias, Kupernaume. V tejto časti to budú aj miesta biblických zázrakov.
V Tabhe (čo znamená sedem prameňov) sa odohral jeden z najslávnejších biblických zázrakov. Kresťanská tradícia tu umiestňuje tri epizódy z evanjelia: Kázanie na hore, Zázračné nasýtenie 5 tisíc ľudí piatimi chlebmi a dvoma rybami a Tretím zjavením po zmŕtvychvstaní, kedy Ježiš povedal Petrovi: "Pas moje ovce"... Skôr, než na blízkej hore "Blahoslavenstva" mal Ježiš kázanie, nasýtil obyčajnou dennou dávkou jedla jedného zo svojich stúpencov veľké zástupy ľudí, ktoré prišli za ním, aby ho počúvali. Na mieste zázraku je postavený Kostolík Nasýtenia chlebom, pochádza z 5. storočia. Pozoruhodná mozaiková podlaha je z dôb raného kresťanstva. Druhý Kostolík sv. Petra, ktorý je vzdialený pár metrov od jazera, pripomína miesto, na ktorom Ježiš za prítomnosti učeníkov oslovil Petra. Uprostred kostola sa nachádza "Svätá skala", na ktorej stál Ježiš a hovoril k učeníkom. Od jazera smerom na severozápad je Hora Blahoslavenstva s chrámom rovnakého mena. Areál je cez obed na 2 hodiny zatvorený. Moje cestičky k nemu viedli cez banánovníkové plantáže s dozrievajúcimi plodmi. Ježiš mal v takzvanom "Kázaní na hore" zhrnúť jadro svojho učenia a tu si aj vyvolil svojich dvanástich apoštolov. Z vrchu hory bol krásny výhľad na krajinu okolo jazera až k mestu Tiberias a na Golanské výšiny.
Na spiatočnej ceste okolo jazera, 4 km pre Tiberiasom, sa nachádzajú pozostatky antickej Magdaly, priamo pri jazere. Je to vraj rodisko Márie Magdalény. V meste Tiberias treba presadnúť na autobus, ktorý prechádza mestečkom Kanna do Nazaretu. Po vypustení v Kanne nie je problémom nájsť miesto, kde sa stal zázrak, keď Ježiš na svadobnej hostine premenil vodu na víno. Pohybujúce sa veľké skupiny turistov a zaparkované autobusy každého ľahko nasmerujú do úzkej uličky s množstvom obchodíkov so suvenírmi. Po niekoľkých desiatkach metrov dôjdeme k františkánskemu chrámu na miesto zázraku. Historicky najcennejšou je chrámová mozaiková podlaha z čias Ježiša Krista. Mestečko Kanna je aj rodiskom apoštola Bartolomeja. Odtiaľ je do Nazaretu len 9 km a po krátkom čakaní na zástavke vám zastaví autobus idúci týmto smerom.
Samotný Nazaret s asi 50 000 obyvateľmi sa stal významným predovšetkým zásluhou Ježiša. Tu prežil detstvo, ale aj začal vlastné učenie a rozvinul svoje náboženské predstavy. Olivové sady a vinice sú v Nazarete aj dnes ako za biblických čias. Od roku 1263, kedy sultán Beibars vyhnal z mesta križiakov, sa v meste až do 17. storočia nesmeli usadiť žiadni kresťania. Dnes patrí Nazaret k málo izraelským mestám s väčšinou arabského obyvateľstva. Všetky pamätihodnosti som mal len kúsok od ubytovne, sú pohromade v mestskom centre a ľahko dostupné. Hlavná pamiatka Chrám Zvestovania stojí na mieste, kde sa Mária dozvedela o nadchádzajúcom Ježišovom narodení. Najväčší chrám na Blízkom východe je napodobeninou renesancie. Veľmi zaujímavá je integrácia predchádzajúcich kostolov, ktoré tu stáli - križiacka bazilika a františkánska kaplnka do súčasného chrámu. Len kúsok odtiaľ na sever je chrám sv. Jozefa, na mieste Jozefovej dielne. Pod kostolom je sprístupnená jaskyňa, ktoré slúžila Svätej rodine na bývanie. Turistov priťahuje aj kostol archanjela Gabriela s prameňom, ktorého vody vytekajú do blízkej Mariánskej studne. Všetky pamiatky sú väčšinou cez obed od 11.45 - 14.00 hod. zatvorené. Vyžaduje si to aj tunajšia horúca klíma. Vstup je všade voľný.
Vhodná doba pre návštevu týchto biblických miest sú jesenné a zimné mesiace. Predvianočné a vianočné obdobie bude najlepšie vyhovovať tým, ktorí túžia po ožívení biblicko - historických udalostí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.