Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov pre agentúru SITA ďalej konštatoval, že príbeh slovenskej samostatnosti je nepochybne úspešný.
Priznáva však, že úspech vôbec nebol vecou samozrejmou, "vývoj po roku 1993 bol totiž na Slovensku značne odlišný od vývoja v susedných transformujúcich sa štátoch." Ako jediná visegrádska krajina bola SR v rokoch 1993-1998 konfrontovaná so zápasom o charakter politického režimu, o zachovanie demokratického rámca spoločenského vývoja.
Rozdelenie spoločného československého štátu bolo podľa Mesežnikova výsledkom hry vtedajších vládnych elít - v Českej republike to bola Klausova ODS, na Slovensku Mečiarove HZDS. "Väčšina obyvateľov Slovenska sa s myšlienkou vzniku samostatného slovenského štátu nestotožnila a slabá identifikácia občanov s vlastným štátom nebola požehnaním na ceste nezávislosti," dodáva Mesežnikov.
Ďalej konštatuje, že politické sily, ktoré v roku 1992 iniciovali rozdelenie Československa a vznik samostatného slovenského štátu, spôsobili v prvých piatich rokoch jeho existencie svojou nedemokratickou autoritárskou vnútornou politikou problémy, ktoré znemožnili krajine udržať krok v integračnom procese spolu so susedmi.
Mesežnikov vidí najväčší paradox súčasnej slovenskej štátnosti v skutočnosti, že politici, ktorí si pripisujú najväčšie zásluhy na založení samostatného slovenského štátu, najviac prispeli k jeho oslabeniu. Naopak, politické sily, ktoré upozorňovali na riziká spojené s rozdelením Československa a vznik samostatného štátu v roku 1992 nepodporili, neskôr najväčšmi prispeli k tomu, že tento štát sa udržal na demokratickej trajektórii a presvedčil medzinárodné spoločenstvo o svojej životaschopnosti. "Pomyselný jazýček na váhe slovenskej samostatnosti," sa podľa Mesežnikova naklonil na stranu úspechu v roku 1998.
Tvrdí, že voči efektivite vládnutia koalície strán rôznej ideovej orientácie v rokoch 1998-2002 možno formulovať celý rad výhrad, celkový výsledok jej pôsobenia bol však podľa jeho slov
"nepochybne pozitívny".
Nositeľom jasnejšej predstavy o charaktere štátu a jeho budúcnosti je vládna koalícia, skladajúca sa z programovo blízkych reformných strán, ktorá vzišla z tohtoročných parlamentných volieb 2002. "Do druhej dekády svojej samostatnej existencie vstupuje Slovensko ako krajina so stabilným politickým a ekonomickým systémom, ako štát schopný byť súčasťou pásma prosperity v integrujúcom sa euroatlantickom priestore," uzatvára Mesežnikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.