storočia, keď sa pokúsil vytvoriť laický "štát", v ktorom by žili všetci židia z celej krajiny. Teraz táto republika žne obchodné úspechy s kóšer vodkou. S jej výrobou začali na Ďalekom východe, kde ortodoxní židia už takmer nežijú, pred dvoma rokmi. Dnes sa jej predá 20 000 fliaš ročne.
"Trh bol v Rusku, ale aj v zahraničí, neobsadený. V Izraeli síce vyrábajú kóšer vodku, ale to nie je vodka. Je dosladená a má menej ako 30 stupňov alkoholu, správna vodka musí mať minimálne 40 stupňov," vysvetľuje jej tvorca Vitalij Spektor, vnuk ukrajinských a poľských osadníkov. Navyše "Birobidžan je dobrá reklama, všetci o ňom počuli hovoriť", pokračuje Spektor. Kóšer vodka je veľmi žiadaný artikel, lebo je čistejšia ako ruské konkurenčné produkty. Primeraná dopytu je aj cena: 2,5 dolára oproti 1,5 dolára za fľašu obyčajnej vodky. Aj balenie je nadpriemerné. Na fľaši je vyrytá Dávidova hviezda, sedemramenný svietnik a ornamenty inšpirované židovským folklórom. Základné suroviny na výrobu vodky - voda a alkohol z obilných zŕn - sú prirodzene kóšer, pozornosť rabinátu Spoločenstva nezávislých štátov však pritiahol spôsob výroby a umiestnenie továrne. "Výroba vodky sa musí zastaviť vždy v piatok napoludnie a obnoví sa až v pondelok. Vodka sa nevyrába ani počas židovských sviatkov. Všetci zamestnanci sú Rusi, lebo vodku, na rozdiel od vína, nemusia vyrábať iba židia. Navyše továreň leží ďaleko od ošipární", ubezpečuje talentovaný obchodník Spektor.
V súčasnosti prebiehajú rokovania s USA. Kóšer vodka by sa v najväčších mestách mala začať predávať v apríli 2003. Prebieha aj prieskum trhu v Izraeli, no ten je ťažšie dosiahnuteľný. A ak by raz niekto chcel tento výrobok sfalšovať, už sa pracuje na výrobe elektronického čipu, ktorý by pri otvorení fľaše mal zahrať jiddiš melódiu.
Autor: Birobidžan (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.