výnimku. Zameriame sa totiž na príklad toho, ako môže kooperáciou prírody s človekom, hoci tieto dva fenomény neraz stoja proti sebe, vzniknúť pozoruhodné dielo. Takým nepochybne je zámocký anglický park v Betliari, nachádzajúci sa v areáli jednej z najpríťažlivejších kultúrnych pamiatok Gemera.
Andrássyovský kaštieľ v Betliari je natoľko notoricky známy, že mu nebudeme, hoci je nádhernou kultúrnou pamiatkou, venovať bližší pohľad. Zameriame sa na park, ktorý obklopuje budovu a plynulo prechádza postupne na úpätné svahy masívu populárneho Skaliska (1 293 m), krajinnej dominanty okolia Rožňavy.
Park má rozlohu 81 hektárov a patrí k najväčším udržiavaným parkom na Slovensku. Vznikol koncom 18. storočia podľa návrhu H. Nebbiena ako súčasť barokovo - klasicistickej prestavby kaštieľa. Architekt sa nechal inšpirovať vtedajšou francúzskou filozofiou návratu k prírode a zároveň chcel viacerými záhradnými stavbami priblížiť architektúru a myšlienky niektorých stavebných hisotrických slohov. Postupne vznikol napríklad slobodomurársky pavilón, romantický zámoček s vežou pri veľkom rybníku, ktorý sa využíval ako zverinec, umelá jaskyňa a záhradný letohrádok, ktorý sa zachoval dodnes. Tieto stavby dopĺňa umelý vodopád, fontány, sochy, delá a záhradná architektúra.
Park pri betliarskom kaštieli je najväčším historickým prírodno - krajinárskym parkom na Slovensku. V roku 1977 ho zapísali do zoznamu svetových historických záhrad. Z jeho rozlohy tvoria viac ako polovicu lúky a nezalesnené časti. Menšia časť je pokrytá stromami. Okrem domácich drevín v parku rastú aj viceré vzácne dreviny z iných klimatických oblastí - magnólia končolistá s výškou 15 metrov a obvodom kmeňa 261 cm a borovice hodvábne, z ktorých najhrubšia má obvod kmeňa 375 cm a výšku 37 metrov. Z našich drevín tu rastú vzácne, údajne až 500-ročné tisy obyčajné, ďalej pagaštany konské, javory mliečne a jasene štíhle. Parkom vedú chodníky, slúžiace návšetníkom kaštieľa na prechádzky. V drevinách hniezdia mnohé druhy spevavých vtákov a voľne pobiehajúce veverice.
Park nie je výrazne ohradený a voľne splýva s rozsiahlymi lesnými spoločenstvami v masíve Skaliska, takže sa v ňom nezriedka objavujú aj voľne žijúce zvieratá. Neďaleko parku sa nachádza obora na chov danielov a inej vysokej zveri. Od najstarších čias bol priľahlý chotár bohatý na zver a dodnes ostal významným poľovným revírom.
Poznámka: V materiáli boli použité pasáže z turistického sprievodcu Gemer - Malohont, ktorý v edícii Poznávame Slovensko vydalo vydavateľstvo DAJAMA.
BEDEKER
Prístup: Park sa začína hneď za budovou kaštieľa, je verejnosti prístupný a zvyčajne dopĺňa prehliadku interiérov kaštieľa. Pre jeho rozhľahlosť a množstvo zaujímavostí vám však odporúčame vyčleniť si na jeho prehliadku pokojne aj celý deň. Rozhodne sa nudiť nebudete...
Zaujímavosti okolia: Skalisko (1 293 m), hrebeň Volovských vrchov, planiny Slovenského krasu, Gombasecká jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, kaňony Štítnika a Slanej, hrad Krásna Hôrka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.