prvý pohľad, a osudový omyl môže zatriasť aj politickou kariérou.
Ak by bol komunista Arvay na decembrovej schôdzi parlamentu hlasoval rovnako ako zvyšok opozície, zákon o sociálnej pomoci, ktorý prezident vrátil, by skončil v koši a deficit štátneho rozpočtu by bol vyšší. Na prijatie zákona nestačili hlasy prítomných koaličných poslancov, našťastie pre koalíciu Arvay omylom stlačil nesprávne tlačidlo.
Kresťanský demokrat František Mikloško tvrdí, že "kúzlom politiky" je, že neúmyselné omyly posúvajú dejiny. Vo federálnom parlamente sa hlasovalo rukou a aj hlasovacím zariadením. Ak sa stala chyba, platilo hlasovanie rukou, ktoré videli aj kolegovia poslanca.
Slovenský rokovací poriadok takýto spôsob nepozná.
Poslanec má na hlasovanie tridsať sekúnd a v tom limite môže aj zmeniť svoje rozhodnutie stlačením iného tlačidla na hlasovacom zariadení. "Len čo sa prestanete sústrediť, vyruší vás kolega alebo sa otočíte, ujde vám hlasovanie," zhodnotil svoje skúsenosti Dušan Jarjabek z HZDS.
Milan Murgaš zo Smeru hovorí, že pred hlasovaním si nasadí okuliare. "Som profesionálny manažér, som dostatočne psychicky odolný a hlasovanie na mňa nepôsobí stresujúco. Je to rozhodovací proces a ja som zvyknutý sa dennodenne rozhodovať," povedal.
Poslanec komunistov Karol Fajnor s odstupom času o Arvayovom hlasovaní povedal, že strana prijala opatrenia, aby sa už také chyby v budúcnosti nestali. "Nemal sa pomýliť, mohli sme im ukázať, že nemajú takú silu," povedal. Na začiatku volebného obdobia poslanci trénovali aj hlasovanie. Na otázku, či mali zlý nácvik, Fajnor odvetil: "Nie. Je to jednoduché, to musí zvládnuť aj cvičená opica. Iná vec je, keď sa zasekne hlasovací prístroj."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.