"Programom schôdze parlamentu je iba štátna hymna, otvorenie, slávnostný prejav predsedu Národnej rady a záver," povedal poslanec KDH Július Brocka. Oslavovať sa bude desiate výročie osamostatnenia Slovenskej republiky.
Chýbajúcich poslancov predseda parlamentu Pavol Hrušovský asi nebude trestať. Myslí si to podpredseda parlamentu Béla Bugár: "Závisí to od neho, ale podľa mňa sa nebude robiť prezentácia. Nebolo vhodné takto tlačiť na poslancov. Každý si sám musí uvedomiť, že to sú oslavy desiateho výročia vzniku nášho štátu."
Medzi poslancov príde aj premiér Mikuláš Dzurinda. Zúčastní sa spolu s ministrami a niektorými poslancami i na slávnostnom vyznamenávaní u prezidenta.
Slávnostné odovzdávanie vyznamenaní býva obvykle až druhého alebo tretieho januára, prezident Rudolf Schuster sa tentoraz rozhodol udeliť ich za účasti členov vlády už na Nový rok. "Predseda parlamentu rokoval s prezidentom a je dohoda, že všetky dôležité akty pri príležitosti desiateho výročia vzniku republiky sa uskutočnia už na Nový rok," povedal Béla Bugár. "Súhlasili s tým aj politici na politickom grémiu parlamentu."
Osobnosti, ktoré majú dostať vyznamenanie, navrhuje vláda. Podnet jej môže dať aj prezident. Vláda už svoj zoznam navrhnutých kandidátov zverejnila - na vyznamenanie pri príležitosti desiateho výročia vzniku republiky navrhuje 23 osobností.
Niektorí politici sa proti zoznamu ohradili. Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič by chcel spomedzi navrhnutých vyškrtnúť básnika Ľubomíra Feldeka či režiséra Juraja Jakubiska, pretože sa po vzniku samostatného Slovenska "demonštratívne odsťahovali" do Prahy, alebo herca Stana Dančiaka či historika Dušana Kováča, ktorí boli podľa neho proti samostatnému štátu. S podobným protestom sa ozval predseda PSNS Ján Slota.
Prezident nechcel prezradiť, koho by chcel vyznamenať on. Svoj zoznam chce zverejniť až na budúci týždeň.
Výber laureátov vyvoláva každoročne veľké diskusie. Napríklad pred piatimi rokmi, keď prezidenta zastupoval bývalý premiér Vladimír Mečiar, sa na zozname ocenených ocitli mená členov jeho HZDS a koaličných partnerov - napríklad Oľga Keltošová, Jozef Prokeš, Dušan Slobodník, Imrich Andrejčák a Ján Ľupták. Poslední dvaja menovaní si vyznamenania odmietli prevziať, iní zas ocenenie vrátili.
Rozruch pred časom vyvolal aj prezident Schuster rozhodnutím udeliť Rad bieleho dvojkríža veľvyslancovi Číny, ktorú demokratický svet obviňuje z porušovania ľudských práv.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.