Korzár logo Korzár

Známe osobnosti bilancujú rok 2002

Rok 2002 finišuje a s ním prvé desaťročie samostatného Slovenska. Sme hrdí Slováci a okrem toho, že si ponadávame, vie nás aj niečo potešiť? Spýtali

sme sa na to zopár známych ľudí. Odpovedali na otázky:

1. Čo si myslíte o prvých desiatich rokoch samostatného Slovenska?

2. Čo vás v roku 2002 potešilo, zarmútilo, vytočilo?

3. Spomeniete si aj na zaujímavý záver starého roka?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oľga Feldeková

1. „V prvom desaťročí mala moja vnučka rok, začala rásť, rozprávať a robí nám všetkým radosť. To ma teší ako mamu. Teší ma aj to, že sa dcéra uchytila ako šansoniérka a že všetci, čo ochoreli, aj vyzdraveli. Samozrejme, že ma potešilo, že dvoje posledné voľby vyhrali tí, ktorí som chcela, aby vyhrali."

SkryťVypnúť reklamu

2. „Ja som nenaštvateľná, nikomu zvonku sa to nepodarilo. Potešilo ma, že sa intenzívne stretávam pravidelne v televízii s ľuďmi, ktorí sú moja krvná skupina a s ktorými si výborne rozumiem."

3. „Možno prvýkrát som bola vo väčšej spoločnosti na Silvestra v roku 1992, v tom bare nám o polnoci oznámili, že sa rozpadlo Česko-Slovensko. Nehovorím, že je to niečo zlé, ale v tej chvíli sa mi zdalo, že sa stalo niečo hrozné, niečo nenapraviteľné. Teraz si to, samozrejme, nemyslím. Všetko je dobré tak, ako to je."

Peter Rašev

1. "Boli to detské roky. Tuším Lenin hovoril o detských chorobách socializmu a my sme teraz prekonali niekoľko detských chorôb samostatnej republiky. Aj keď tým, že sme boli prijatí do NATO a dostali sme pozvánku do Európskej únie, naša samostanosť nebude mať takú výraznú hodnotu, ako mala pre mnohých pri vzniku Slovenskej republiky. Priznám sa, že som bol trochu väčší pesimista a očakával som, že tých chorôb bude ešte viac. Takže som s tým vývojom, dá sa povedať, vcelku spokojný."

SkryťVypnúť reklamu

2. "Potešilo ma najmä to, že voľby takto dopadli. A aj to, že sa nášmu občianskemu združeniu Staromestského divadla podarilo zorganizovať teraz už európsky festival nezávislých divadiel. A čo ma vytáča? To, čo už vlastne roky - korupcia, neochota niektorých úradníkov, všeobecná neslušnosť, ktorá vládne v národe. Vytáča ma aj to, že štát nepodporuje kultúru a kultúra sa už vytratila aj zo slovníka všetkých politikov. Mám taký pocit, že nám rastie generácia odchovaná na bulvárnych plátkoch, bulvárnych reláciách a tým stráca strašne veľa."

3. "Pred veľa rokmi sa mi podarilo prespať Nový rok. Zapal som tvrdo, keď som sa prebudil, začal som sa chystať na Silvestra vtedy, keď už všetci boli v Novom roku. Keď som potom pozýval priateľov, či niekam nevyrazíme na Silvestra, pozerali sa či, som ešte opitý."

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Skrúcaný

1. „Za tých desať rokov ma skutočne najviac potešilo, že sme sa až teraz stali majstrami sveta v hokeji. Ale teraz vážne. Skutočne ma veľmi potešili výsledky tohtoročných volieb a pozvánka na vstup do Európskej únie a NATO."

2. „Trochu ma mrzí, že voľby predsedu Najvyššieho súdu dopadli tak, ako dopadli. Slovenské súdnictvo zostáva naďalej v troskách asi to bude ešte pár rokov trvať, kým sa staneme právnym štátom."

3. „Zaujímavý Silvester bol v roku 1992, keď som bol s kolegom Mirom Nogom na chate v Jasnej. Bol asi môj najsmutnejší. Nebol som si istý, či rozdelenie prišlo v správnej chvíli. Rád spomínam aj na Silvester 1999, keď sme s Nogom moderovali na Námestí SNP v Bratislave. Možno aj prechod k novému tisícročiu pomohol tomu, že ľudia boli v ten deň veľmi priateľskí, ústretoví a tolerantní. Bol to zároveň aj posledný Silvester, keď som účinkoval s Jarom Filipom."

Miloš Bubán

1. „Veľmi ma potešila pozvánka do NATO a Európskej únie. Teší ma, že začíname nadobúdať istú hrdosť, ktorú sme akoby v minulosti stratili. Začíname sa začleňovať do civilizovaného sveta, kde sme ako štát v minulosti patrili."

2. „Mrzí ma ľudská hlúposť a intolerancia a, samozrejme, závisť. Zrejme bude ešte dlho trvať, kým sa toho zbavíme."

Alena Heribanová

1. „Na našej ulici vyrástli krásne nové domy a staré sú zrekonštruované. Bratislava sa zmenila na krásne stredoeurópske mesto. Okrem toho sme aj majstrami sveta v hokeji a naše tenistky sú najlepším tenisovým družstvom na svete."

2. „Najviac ma potešil výsledok volieb, naša zlepšujúca sa pozícia vo svete a štrikované mačky, ktoré začala v rámci svojej pracovnej výchovy vyrábať moja mladšia dcéra. Štve ma, že mám už zlú pamäť a nič si neviem spomenúť . V poslednom čase je to čoraz horšie."

3. „Po tradičnom stolnotenisovom turnaji Lamač Open, ktorý sa každoročne organizuje na chate našich priateľov, sme sa celá partia vybrali na Kačín. Dospelí, deti, aj psy. Tam sme si aj s trampmi zaspievali pri horci a borovičke a potom sme sa v noci všetci skotúľali s baterkami v rukách po ľadovom chodníku dole až na Železnú studničku. Po kapustnici u nás sme všetci pokračovali v meste na námestí. Je to náš tradičný silvestrovský rituál."

Rasťo Piško

1. „Asi to, že vydržalo tých desať rokov."

2. „Potešilo ma zloženie súčasnej vlády, naozaj som nečakal, že to tak dobre dopadne."

3. „Zaujímavý Silvester bol v roku 1988. Prespal som ho doma, osprchoval som sa a o šiestej som si pustil televízor. Chystal som sa na večierok. Zbudil som sa o pol jednej na nový rok v kresle."

Autor: rom/hra

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 626
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 124
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 899
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 581
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 027
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 645
  1. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  2. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  5. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  6. Emil Lobotka: Ukrižuj
  7. Lukáš Čelinák: Donald Trump, EÚ a svetová obchodná vojna
  8. Jan Pražák: Já ti to do smrti neodpustím, táto!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 818
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 475
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 712
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 546
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 398
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 948
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 513
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 186
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  2. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  5. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  6. Emil Lobotka: Ukrižuj
  7. Lukáš Čelinák: Donald Trump, EÚ a svetová obchodná vojna
  8. Jan Pražák: Já ti to do smrti neodpustím, táto!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 818
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 475
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 712
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 546
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 398
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 948
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 513
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 186
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu